Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Hatalılar Tether Ve Bitcoin Kullanıyor, Büsbütün Anonim Bir CBDC Kelam Konusu Değil - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  334833,247
  % 4,13
 • ETHEREUM/TL
  22991
  % 8,95
 • RIPPLE/TL
  6.19
  % 3,09
 • BITCOIN CASH/TL
  4568.79,750
  % 1,95
 • LITECOIN/TL
  1195.58
  % 3,03
 • COSMOS/TL
  109.33
  % 7,34
 • CARDANO/TL
  11.63
  % 2,77
 • TETHER/TL
  8.49
  % 1,32

Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Hatalılar Tether ve Bitcoin Kullanıyor, Büsbütün Anonim Bir CBDC Kelam Konusu Değil

Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Hatalılar Tether ve Bitcoin Kullanıyor, Büsbütün Anonim Bir CBDC Kelam Konusu Değil

Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) bir yetkili, milletlerarası fikir birliğine dayalı olarak “tamamen anonim bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) kelam konusu olmadığını” söyledi.

Çin merkez bankasının Dijital Para Araştırma Enstitüsü lideri Mu Changchun, Cumartesi günü bir forumda Çin’in dijital yuan dizaynının merkezinde “kontrol edilebilir anonimlik” olduğunu söyledi.

Birebir vakitte, PBoC, dijital yuan’ın sırf bir ödeme formülü olarak değil, birebir vakitte üst seviye bir finansal nezaret aracı olarak kullanımını birinci defa açık bir biçimde onaylayarak ayrıntılandırdı. Mu husus hakkında şunları söyledi:

“CBDC’nin anonimliğinin ön şartı, risk denetimli ve hudutlu olmasıdır. Büsbütün anonim bir CBDC pratik değildir. Denetim edilebilir anonimlik milletlerarası fikir birliğine dayanıyor. Kara para aklama, terörle çaba finansmanı ve vergi kaçakçılığı tedbire hedeflerini karşılamayan rastgele bir tasarım basitçe veto edilecek.”

Mu’ya nazaran, dijital yuan’ın denetim edilebilir anonimlik özelliği, mahremiyetin sadece son kullanıcılar için kendi ortalarında süreç yaptıklarında geçerli olduğu ve bu süreçlerin detayları merkez bankası ve düzenleyiciler tarafından görülebilir kalacağı manasına geliyor.

Bu tabirler, geçen yıl yapılan açıklamalar ile parallik gösteriyor. PBoC tarafından sunulan yetkili patentler, dijital yuanın teknolojik niyetinin bir finansal izleme aracı olduğunu gösteriyor.

Mu, Çin’in dijital yuanının dizaynının, kullanıcıların mahremiyetine çok vurgu yapması ve cürüm faaliyetlerini mali gözetleme kabiliyetini görmezden gelmesi durumunda önemli sonuçlar olacağını söyledi. Mu, Tether‘in USDT’sinin ve Bitcoin’in hatalılar tarafından uyuşturucu ticareti ve çevrimiçi kumar üzere yasa dışı ekonomik faaliyetlerden toplanan gelirleri aklamada yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance
Malatya masaj Yalova masaj Sivas masaj Tokat masaj Kayseri masaj Trabzon masaj Aydın masaj Elazığ masaj Afyon masaj Kütahya masaj Ordu masaj Eskişehir masaj Gaziantep masaj