Chainlink’in (LINK) Son Güncellemesi DeFi İçin Süratli Bir Evrim! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  403371,108
  % -9,23
 • ETHEREUM/TL
  18218.37
  % -9,54
 • RIPPLE/TL
  8.63
  % -18,36
 • BITCOIN CASH/TL
  6399.09,257
  % -13,90
 • LITECOIN/TL
  1901.4
  % -12,08
 • COSMOS/TL
  150.76
  % -6,65
 • CARDANO/TL
  8.56
  % -13,12
 • TETHER/TL
  8.33
  % 0,51

Chainlink’in (LINK) Son Güncellemesi DeFi İçin Süratli Bir Evrim!

Chainlink’in (LINK) Son Güncellemesi DeFi İçin Süratli Bir Evrim!

Merkezi olmayan oracle sağlayıcısının şimdiye kadarki en büyük güncellemesi, 10 kat daha fazla zincir içi bilgi ve akıllı mukaveleler için yeni kullanımlar manasına geliyor.

Chainlink, zincir üzerinde daha fazla bilgiyi kullanılabilir hale getirmek için bir ölçeklenebilirlik yükseltmesi olan Zincir Dışı Raporlamayı (Off-Chain Reporting) başlatıyor. CEO Sergey Nazarov, güncellemenin DeFi bölümüne yarar sağlayacağını ve Chainlink’in fiyat akışlarının ötesine geçmesini sağlayacağını açıkladı.

Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov’a nazaran, merkezi olmayan finans “hızlı bir evrim” görmek üzere. Decrypt’e verdiği demeçte, merkezi olmayan oracle sağlayıcısı tarafından bugün başlatılan büyük bir yeni güncelleme, DeFi eser ve hizmetlerini artırmak için zincir üzerine 10 kat daha fazla data getiriyor.

Off-Chain Reporting (OCR) olarak isimlendirilen yeni güncelleme, ana ağın Mayıs 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana ağın en büyük yükseltmesi oldu. Bu güncelleme Chainlink’i, meşhur olduğu fiyat akışlarının ötesindeki uygulamalara açacak ve tıpkı vakitte birçok diğer kullanım alanı sağlayacak.

Chainlink, blok zincirlerini gerçek dünyadaki datalara inançlı bir formda bağlar ve bunu yaparken kıskanılacak bir prestij oluşturmuştur. Ethereum’un DeFi ekosistemindeki baskın merkezi olmayan oracle sağlayıcısıdır ve şu anda 300’den fazla proje oracle teknolojisini entegre etmiştir.

Teşebbüs, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2020’nin en umut verici 100 Teknoloji Öncüsü ortasında gösterildi. Bu ortada, bu ay yeni tepelere ulaşan LINK token, 2020’nin en uygun performans gösteren kripto para ünitelerinden birisidir.

Ölçeklenebilirlik Tahlili

Yükseltme, geliştirme kademesinde bir yıl geçirdi ve Chainlink oracle düğümlerinin bilgileri çekme formunu kökten elden geçirdi. Evvelce, dataların zincirleme getirilmesi ve akabinde toplanması gereken yerlerde -engelleyici fiyatlara (Ethereum’da gas olarak bilinir) maruz kalan bir süreç- artık, data toplama büsbütün zincir dışı gerçekleşiyor.

Bu, düğümlerin işletme maliyetlerini %90’a varan oranda azaltır, zira operatörlerin artık birleştirme için zincir üzerinde data getirmek için birden fazla süreç için ödeme yapması gerekmez. Ayrıyeten, düğümlerin kullanabileceği bilgi ölçüsünü kıymetli ölçüde artırır. Bu da tüm DeFi ekosistemini zenginleştirir. Nazarov, güncellemeyle alakalı şu sözleri kullandı:

“Verileri zincire koydukça, daha fazla DeFi protokolünün hayata geçtiğini ve bizi kullanan mevcut DeFi protokollerinin hayata geçirilecek daha fazla pazar olduğunu gördük, bu da tüm kategoriyi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getiriyor.”

Fiyat Bilgilerinin Ötesi

Şimdiye kadar, Chainlink büyük ölçüde, daima olarak genişlediği fiyat beslemeleri aracılığıyla zincirde sağladığı data ölçüsünü süratle artırmaya odaklandı.

Fakat halihazırda OCR’den yararlanacak diğer hizmetler de vardır, oracle’ların stabilcoin’lerde tutulanlar üzere rezerv fonları hakkında talep üzerine bilgileri güncellemesini ve sağlamasını sağlayan bir düzenek olan Proof of Reserve “Rezerv Kanıtı” üzere. Bunlar daha sonra Ethereum’daki öteki DeFi uygulamaları tarafından kullanılabilir ve Proof of Reserve, tUSD stablecoin ve kripto para saklama kuruluşu BitGo tarafından aslında kullanılıyor.

Nazarov’a nazaran geliştiriciler, çok çeşitli varlıklara da erişim elde edecekler: haber ajansı AP ve Google’ın Big Query üzere pazar yerlerinden gerçek dünyadaki olaylarla ilgili bilgiler; Tezos ve Polkadot üzere öbür blok zincirlerinden gelen bilgilerin yanı sıra genel finansal uygulamalardan gelen bilgiler üzere. Nazarov, bunun onlara yeni sanayilere hizmet etmek için muhtaçlık duydukları altyapıyı ve heyecan verici kullanım durumlarını sağlayacağını söyledi:

“İnsanlar, Chainlink ağının fiyat bilgileriyle ilgili olduğunu düşünüyor, lakin bunun nedeni, şu anda büyük ölçüde bunu etkinleştirmeye odaklanmış olmamız.”

Güncelleme, akıllı mukavele geliştirmeyi de canlandırmayı vaat ediyor. Bilindiği üzere Nazarov 12 yıldır bu dala odaklanmış durumda. (Bitcoin teknik raporu yayınlanmadan altı gün evvel, smartcontract.com tesir alanını 25 Ekim 2008’de kaydettirdi).

Nazarov için en heyecan verici şey, Chainlink’in akıllı mukavelelere hizmet vermek için hayati bir altyapı kesimi sağlaması:

“İnsanların inşa etmesini ne kadar süratli sağlayabilirsek, bölümümüz oraya o kadar süratli ulaşır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance