Çarpıcı Sonuç: Ethereum, Rakip Blok Zincirlerine Karşı DeFi Tabanını Kaybediyor - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  445330,271
  % -1,97
 • ETHEREUM/TL
  21284
  % 7,19
 • RIPPLE/TL
  10.95
  % -2,21
 • BITCOIN CASH/TL
  7678.58,493
  % -2,01
 • LITECOIN/TL
  2281.2
  % 3,96
 • COSMOS/TL
  170.71
  % -0,76
 • CARDANO/TL
  10.24
  % -0,45
 • TETHER/TL
  8.3
  % 1,32

Çarpıcı Sonuç: Ethereum, Rakip Blok Zincirlerine Karşı DeFi Tabanını Kaybediyor

Çarpıcı Sonuç: Ethereum, Rakip Blok Zincirlerine Karşı DeFi Tabanını Kaybediyor

Merkezi olmayan borsalar, Ethereum çok yüklenme nedeniyle badireler devam ederken alternatifleri araştırıyor. Bu, blockchain için sonun başlangıcı mı?

2021, Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto için olağanüstü bir yıl oldu. Bununla birlikte, Ethereum ve merkezi olmayan finans yahut DeFi dalı, kripto para ünitesinin öteki özelliklerini geride bıraktı ve popülaritesi, iştiraki ve hacmi açısından muazzam bir büyüme ile topluluğun gözünü kamaştırdı. Artık DappRadar’a nazaran toplam kıymet yaklaşık 56 milyar dolar düzeyinde kilitlendi.

Misli olmayan token yahut NFT alanı da gibisi görülmemiş bir büyüme görüyor. Birçoğu 2021’in NFT’lerin yılı olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, DeFi, bilhassa geliştirici ve kullanıcı aktivitesinin öbür blok zincirlerini aştığı Ethereum blok zincirinde gelişmeye devam ediyor.

Fakat, Ethereum’un şu anda belirleyici bir noktada olduğu bir sır değil. Tıkanıklık ve yüksek gaz fiyatları ağı rahatsız ediyor ve merkezi olmayan borsaları yahut DEX’leri, küçük ve orta ölçekli ticaret yapmak isteyen sıradan kullanıcılar için neredeyse imkansız hale getiriyor. Kolay süreçler bile 10 dolardan fazla fiyatlara mal oluyor.

DeFi Alternatifler Arıyor

3 Mart’ta, bir vampir madenciliği saldırısı yoluyla çekişmeli başlangıcıyla tanınan popüler Uniswap forku SushiSwap, DEX’in platformuna xDai, Moonbeam, Binance Smart Chain, Polygon ve Fantom üzere birden fazla Ethereum alternatifi eklediğini duyurdu.

SushiSwap, topluluktan ve hatta Uniswap’in kurucusu Hayden Adams’tan bile çok sayıda olumsuz tenkit aldı. Adams, son vakitlerde yayınlanan bir Twitter yazısında şunları söyledi:

” Sushi’nin farklılaştırılmış bir eser geliştiren yüksek kaliteli bir geliştirici grup olduğuna dair tonlarca yorum gördüm. Bunun yanlışsız olmasını hakikaten diliyor olsam da, bugüne kadar bununla ilgili hiçbir delil görmedim. Şimdiye kadar yalnızca likidite madenciliği ve pazarlama kelam konusu.”

Bununla birlikte, proje, Dune Analytics’e nazaran hacim açısından en büyük ikinci DEX olarak büyük bir muvaffakiyet elde etti. Artık, SushiSwap, kullanıcılara Ethereum’a yeni alternatifler sunuyor ve isteksiz de olsa son vakitlerde norm haline gelen büyük gaz fiyatlarından uzaklaşmalarına müsaade veriyor.

Yalnızca SushiSwap Değil

Görünüşe nazaran projeler, Ethereum’dan büsbütün vazgeçme niyetinde olmasalar da çoklukla alternatifler arıyorlar. Bunlar Ethereum’dan “uzaklaşmasalar da” platformlarına çoklu alternatifler ekliyorlar. Bu gelişme blok zincirlerinden kimileri için, bilhassa de en tanınan seçenek üzere görünen Binance Smart Chain için büyük bir oyun değiştirici olacak.

Balancer, geçtiğimiz günlerde Moonbeam ve Polkadot’a ilişki noktaları konuşlandıracağını duyurdu. Ayrıyeten, borsa toplayıcı 1inch yakın vakitte Binance Smart Chain için dayanak ekledi. Kullanıcılar, tek bir düğmeyi tıklayarak ağları değiştirebilir ve daha düşük fiyatların ve daha süratli süreç müddetlerinin keyfini çıkarabilir.

1inch BSC için takviye eklemiş olsa da, grup yakın vakitte Ethereum’dan uzaklaşıyor üzere görünmüyor. 1inch’in kurucu ortağı Sergej Kunz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ethereum’dan büsbütün uzaklaşmayı planlamıyoruz. 1inch topluluğundan çok sayıda talep aldığımız için BSC’ye genişlememiz yalnızca bir eklenti zira BSC’de çok fazla coin ve aktiflik var. “

Projeler, platformları için ana seçenek olarak Ethereum’u kaldırmadı ve Binance geri kalanı ortasında öne çıkarken, merkezi olmayan uygulama istatistikleri toplayıcısı olan DappRadar’da bir danışman olan Ilya Abugov, geleceğin DeFi kullanıcıları için çok sayıda seçeneğe sahip olacağına inanıyor.

Binance şu anda muhakkak en tanınan alternatif. Son vakitlerde DappRadar, portföy aracına Binance Smart Chain için dayanak ekledi, lakin büyüyen ve uygulanabilir alternatifler haline gelen öbür projeler de var ve bunlar vakit geçtikçe daha fazla rekabet başlayabilir. Bu noktada Abugov şu yorumu yapıyor:

“Ayrıca Polkadot, Flow ve uygulanabilir ekosistemler gösteren diğer birkaç tane proje daha var. Projeler neredeyse ETH’de inşa edilmeye zorlanmadan evvel, artık gerçek bir seçenekleri var. Köprüler daha gelişmiş hale geldikçe, bu eğilim daha güçlü hale gelecektir. “

İkinci Katman Seçenekleri de İlgi Kazanıyor

BSC ve başkaları üzere Ethereum alternatifleri tanınan hale gelirken, ikinci katman seçenekleri de yıldırım suratında entegre ediliyor. SushiSwap baş teknoloji sorumlusu Joseph Delong, merkezi olmayan borsanın Optimism de dahil olmak üzere gelecekteki ek dağıtımları planladığını belirtti.

SushiSwap, bunu yapan en son platformlardan yalnızca biri olacaktır. Merkezi olmayan bir türev ticaret platformu olan Synthetix üzere başka projeler de en tanınan olanı Optimism üzere görünen ikinci katman seçeneklerini deniyor. Synthetix’in kurucusu Kain Warwick şunları söyledi:

“Şu anda Ethereum’da bulunan her projenin bir Katman 2 tahlili benimsemesi gerekecek. Şu anda hatırı sayılır hazineleri ve çok yetenekli mühendisleri olan süratli hareket eden gruplar var ve daha fazla kullanıcının bir protokolle etkileşime girmesine müsaade vermek, ölçeklenebilir tahlillere süratle geçmek için büyük bir teşvik kelam konusu.”

Ethereum 2.0 İtimadı Geri Kazanacak mı Yoksa Çok mu Geç Olacak?

Ethereum şu anda ölçeklenebilirlik meseleleri ile karşı karşıya ve kullanımı çok güç olsa da, Ethereum 2.0 şu anda geliştirme kademesindedir ve stake etme ve paylaşma özellikleri, tecrübenin ortak kullanıcı için olağana dönmesine ve öteki birçok istikametten gelişmesine müsaade verecektir. Ağ sırf tıkanıklık olmadan daha fazla süreci yönetim etmekle kalmayacak, bu da daha düşük fiyatlarla sonuçlanacak, birebir vakitte madencilerin ağı doğrulamak için elektrik yakmasını gerektiren savurgan proof of work modelini de güzelleştirecek.

Bununla birlikte, Ethereum’da yaşanan mevcut problemler, diğerlerinin tanınan alternatifler haline gelmesi için kapılar açıyor. Abugov’a nazaran bu, Ethereum’un evvelki piyasa hissesini geri kazanmak için Eth2’nin kâfi olmayabileceği manasına geliyor: “ETH 2.0, rakip blok zincirlerinin kendi ekosistemlerini kurabilmesinden kıymetli ölçüde uzak. ETH 2.0 piyasaya çıktığında, proje grupları için muhtemelen seçeneklerden yalnızca biri olacaktır. “

Projeler şu anda öbür seçenekleri araştırırken, Ethereum’un ağ tesiri hala güçlü. Geliştiriciler blok zincirinden uzaklaşıyor üzere görünmüyor. Lakin Ethereum 2.0 geliştiricilerinin yaklaşan lansmanı mükemmelleştirmek ve kullanıcılara DeFi etkileşimi için yeni, heyecan verici seçenekler sunmak için daha fazla çalışması gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance