Cardano ‘Mary’ Yükseltmesi Faaliyete Geçti: İşte Dikkat Çekenler - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  498463,202
  % -1,90
 • ETHEREUM/TL
  19694.37
  % -3,15
 • RIPPLE/TL
  12.94
  % -10,19
 • BITCOIN CASH/TL
  8988.64,311
  % 28,74
 • LITECOIN/TL
  2488.41
  % 7,50
 • COSMOS/TL
  207.85
  % -4,85
 • CARDANO/TL
  11.43
  % -3,42
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

Cardano ‘Mary’ Yükseltmesi Faaliyete Geçti: İşte Dikkat Çekenler

Cardano ‘Mary’ Yükseltmesi Faaliyete Geçti: İşte Dikkat Çekenler

“Mary” yükseltmesi, Cardano için heyecan verici yeni kullanım alanları açıyor. Ayrıyeten yatırımcıların iştahını kabarttı.

Cardano’nun en yeni yükseltmesi olan Mary Frankenstein muharriri Mary Shelley’nin ismini taşıyor. Bugün 21:44:51 UTC’de yayına giriyor. Bu, kullanıcıların birinci defa NFT’ler de dahil olmak üzere kendi eşsiz tokenlarını oluşturabilecekleri manasına geliyor. Ayrıyeten bunlarla direkt Cardano platformunda süreç yapmaları da kelam konusu.

Güncellemede Temel Maksat

Mary’nin temel gayesi, Cardano’yu Ethereum’a emsal, lakin kimi avantajları olan çok varlıklı bir ağa dönüştürmektir. Protokolün geliştiricileri olan IOHK’ya nazaran, kullanıcılar akıllı kontratlara gerek kalmadan tokenlarla süreç yapacak. Bu, Cardano’da bir token göndermenin mahallî token ADA’sını göndermekten daha değerli olmayacağı manasına gelir.

Cardano şu anda Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üç numaralı protokol. Güncelleme beklentisi, geçtiğimiz ay ADA’yı %250 artıran faktör oldu. Geçen hafta, öbür kripto para üniteleri düştü.

Web3 uygulamaları için özel ödeme tokenları, öbür para ünitelerine sabitlenmiş sabit tokenlar ve NFT’ler oluşturabilecek geliştiriciler için yeni kullanım senaryoları açılacaktır.

Mary, Cardano’ya Çoklu Varlık Takviyesi Getiriyor

Blok zincirinin hard forkunu gerektiren ana ağ yükseltmesi, Cardano için kıymetli bir kilometre taşıdır. Cardano’nun artan süreç suratlarından, misyon açısından kritik güvenliğinden ve daha düşük fiyatlardan yararlanırken lokal token ve çoklu varlık dayanağı sunuyor.

Bu, Ethereum’un değiştirilebilir tokenlar oluşturmak için kullanılan ERC-20 token standardının ve misli olmayan tokenlar için ERC-721 standardının artık Cardano’da mahallî muadillerine sahip olduğu manasına geliyor.

Blockchain izleme ve muhasebeyi desteklediği için Cardano tokenları Ethereum akıllı mukavelelerine gereksinim duymayacak. Harrison’a nazaran, akıllı mukavelelere muhtaçlık duymadan kullanıcılar ilgili fiyatları ödemeden tokenlarını gönderebilecek, alabilecek ve yakabilecekler.

Ethereum fiyatları (gaz olarak bilinir) son vakitlerde artan ticaret aktivitesi nedeniyle son vakitlerde yaşanan tıkanıklık nedeniyle çok yüksek oldu. Bu nedenle ADA’nın bu atılımı kullanıcılar için cazip bir teklif olabilir. Geçen hafta, Ethereum’un en tanınan DEX’i olan Uniswap’te yalnızca bir süreç yapmak, önceliğine bağlı olarak 217 ila 286 dolar ortasında fiyata mal oluyordu.

Cardano’da süreç yapmanın ise cüzi bir fiyatı bulunuyor.  Tokenlarla birlikte gönderilen ADA ile ödenebilir. Ayrıyeten birden fazla mahallî token tek bir süreçte paketlenebilir ve gönderilebilir.

Yükseltme, kullanıcı testi için yeni bir Daedalus Flight cüzdanı ile birlikte geliyor. Bu cüzdan entegre çoklu varlık özelliğine sahip birinci Cardano cüzdanı.

Uygulanabilir Bir Ethereum Rakibi

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucularından biridir. Lakin şu anda rakibi olan blok zincirine hayli farklı bir yaklaşım benimsemiştir. IOHK araştırmayı her şeyden evvel birinci sıraya koydu. Ouroboros algoritması, dünyadaki birinci eş araştırmalı consensus algoritmasıydı. Ayrıyeten proje, platformun geliştirilmesinin altında yatan sağlam araştırma tabanına hayranlık uyandırdı.

Bununla birlikte, Cardano süratle ilgi çekiyor. Cardano, 40 milyar dolarlık piyasa kıymetine sahip. Bu nedenle Ethereum’un 175 milyar dolarına kıyasla hala küçük. Ayrıyeten, Ethereum’daki 760.000’den fazla etkin adresle karşılaştırıldığında, Cardano’da sırf yaklaşık 91.000 faal adres vardır.

Lakin Cardano Vakfı’nın genel sekreteri Hinrich Pfeifer’e nazaran, geliştirici faaliyeti açısından Cardano artıyor. Protokolün ortalama 220 aylık etkin çekirdek geliştiricisine sahip olduğunu ve Cardano’nun koduna 37.327 taahhütte bulunduğunu, Ethereum için bu sayının 42.457 olduğunu söyledi.

Her iki platform da hala ölçeklenebilirlik üzerinde çalışıyor. Ethereum 2.0, proof of work protokolünden proof of stake protokolüne geçecek. Bu ortada Cardano, Hydra isimli bir mimari aracılığıyla ölçeklendirmeyi ele alacak. Her biri potansiyel olarak saniyede 1.000 süreç gerçekleştirme potansiyeline sahip birden çok taraflı protokoller içerir.

Lakin çok istikametli protokoller ve Frankenstein’dan ilham alan yükseltmeler, Ethereum’un korkması gereken tek şey değil. “Mary” Cardano’nun Goguen devrinin bir modülü ve bu yılın sonunda platforma Cardano stili akıllı mukaveleler getirecek. Bu, Ethereum’un yaptığı üzere merkezi olmayan uygulamaları desteklemesini sağlayacak ve onu birinci kere uygulanabilir bir rakip haline getirecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance