Cardano Mary Hardfork’una Saatler Kaldı! Güncelleme Neden Kıymetli? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  494017,629
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  17792.82
  % 2,47
 • RIPPLE/TL
  11.32
  % 9,17
 • BITCOIN CASH/TL
  5590.97,366
  % 1,46
 • LITECOIN/TL
  2064.69
  % 3,21
 • COSMOS/TL
  178.25
  % 3,54
 • CARDANO/TL
  10.42
  % 5,45
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,22

Cardano Mary Hardfork’una Saatler Kaldı! Güncelleme Neden Kıymetli?

Cardano Mary Hardfork’una Saatler Kaldı! Güncelleme Neden Kıymetli?

Cardano’nun Mary yükseltmesi, heyecan verici kullanım özellikleri sayesinde yatırımcıların iştahını kabartmış durumda.

Cardano’nun yeni yükseltmesi, ünlü Frankenstein romanının muharriri Mary Shelley’in ismini aldı. Bu güncelleme ile birinci kez, Cardano platformunun kullanıcıları NFT tokenları oluşturup, platform üzerinde süreç yapabilecekler.

Mary güncellemesinin temel maksadı, Cardano’nun tıpkı Ethereum ağı üzere, çok varlıklı bir ağa dönüştürülmesidir. Geliştiricilere nazaran bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar, akıllı mukavelelere gerek kalmadan tokenlar ile süreç yapma fırsatına sahip olacaklar.

Cardano, Bitcoin ve Ethereum ağlarının akabinde en kıymetli protokol olarak karşımıza çıkıyor. Yeni güncelleme beklentisi, ADA’nın pahasının %250 artmasına kıymetli ölçüde tesir etmişti. ADA geçtiğimiz yıl %2.440 oranında artış gösterdi.

Cardano’ya Çoklu Varlık Takviyesi Geliyor

Blok zincirinin hardfork‘unu gerektiren ana ağ yükseltmesi, Cardano için kıymetli bir kilometre taşıdır. Cardano’nun artan süreç suratlarından, vazife açısından kritik güvenliğinden ve daha düşük fiyatlardan yararlanırken mahallî tokenlar ve çoklu varlık takviyesi sunar.

IOHK, pazarlama ve irtibat yöneticisi olarak misyon yapan Tim Harrison, akıllı kontratlardan vazgeçmenin, birçok karmaşıklığı ve kusur potansiyelini ortadan kaldıracağını savundu. Maliyet konusunda da verimlilik sağlanabileceğini argüman etti.

Cardano’nun bu güncellemesi, kullanıcılar için epeyce alımlı olabilir. Çünkü Ethereum GAS fiyatları son vakitlerde son derece artmış durumda. Cardano platformunda ise süreç yapma maliyeti son derece düşük.

Cardano’nun kurucusu olan Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucu ortaklarından birisidir. Fakat Cardano’nun, Ethereum’dan daha farklı bir yaklaşım benimsediğini de belirtmek gerekiyor. Cardano’nun kullandığı Ouroboros algoritması, bu farklılığın en değerli göstergelerinden bir tanesi.

Cardono, epeyce süratli bir yükseliş göstermesine rağmen, hala Ethereum’un epey gerisinde bulunuyor. Ethereum’un piyasa kıymeti 175 milyar dolar düzeyindeyken, Cardano’nun piyasa bedeli 40 milyar dolar civarında seyrediyor. Ethereum‘da etkin adres sayısı 760 bini aştı, Cardano’da ise bu sayı 91 bin olarak söylem ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance