Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten Tarihi İhtar: Altın’a Bakın! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  402244,183
  % -10,94
 • ETHEREUM/TL
  18096.19
  % -12,05
 • RIPPLE/TL
  8.67
  % -20,77
 • BITCOIN CASH/TL
  6294.96,697
  % -17,86
 • LITECOIN/TL
  1852.4
  % -16,22
 • COSMOS/TL
  145.09
  % -12,61
 • CARDANO/TL
  8.52
  % -15,68
 • TETHER/TL
  8.34
  % 0,41

Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten Tarihi İhtar: Altın’a Bakın!

Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten Tarihi İhtar: Altın’a Bakın!

Bitcoin fiyatı, diğer birçok değerli faktörün yanı sıra kısmen dijital altın anlatısı nedeniyle patlama yaşıyor. Bununla birlikte efsanevi bir analist, yatırımcılara eski bir ABD Yürütme Emri’nin altın’ı yasakladığını hatırlatarak, bunun tekrar olabileceği konusunda ikazda bulunuyor. Pekala sahiden altın üzere Bitcoin’de yasaklanabilir mi? Tanınan analist Tony Spilotro’ya nazaran, bunun tekrar olma ihtimali düşük görünüyor. İşte 6102 sayılı Yönetici Buyruğu hakkında bilmeniz gereken her şey…

Bitcoin, pandemi sonrası dijital altın oluyor!

Bitcoin, üç yıllık bir ayı piyasasından sonra tekrar ilgi odağı haline geldi. Bu boğa piyasası, Bitcoin‘i 4.000 doların altındaki düzeylerden yaklaşık 60.000 dolara ve 1 trilyon doların üzerindeki bir piyasa bedeline çıkardı. Başkan kripto para ünitesi, şu anda bedel ataması sıkıntı olan spekülatif bir varlık olsa da kimi analistler, Bitcoin başına fiyatı gelecekte 400.000 dolar ve ötesine kadar yükseltiyor.

Bitcoin’in yükselişi sırasında altın’ın pahası düşüyor – Kaynak: TradingView.com

Kripto para ünitesinin piyasa pahası büyüdükçe ve halka açık büyük şirketler ona yatırım yaptıkça, BTC altın ve dolar için daha da geçerli bir rakip haline geliyor. Tanınan analist Tony Spilotro’ya nazaran, Bitcoin artık daha yeterli, daha süratli, daha inançlı, tamamen dijital anlatımıyla altın’ı eziyor. Lakin analiste nazaran, BTC hala global rezerv varlığı olarak dolarla tam olarak yüzleşmekten çok uzak.

Peter Brandt: Bitcoin 1933’teki altın’ın bahtını yaşayabilir!

Bir vakitler, doların en zayıf olduğu ve ABD’nin krizde olduğu bir noktada değerli bir karar alındı.  ABD Lideri Franklin D. Roosevelt, ülkede “altın para, külçe altın ve altın sertifikalarının istiflenmesini yasaklayan bir Yürütme Emri” imzaladı. Nisan 1933’te maddeleşen yürütme buyruğu, müsaade verilen 100 ABD dolarından fazla altın para tuttuğu tespit edilenlere “10.000 ABD doları ceza ve/veya beş ila on yıla kadar mahpus cezası” verilmesini içeriyordu.

O sırada ABD Büyük Buhran ile uğraşıyordu ve ekonomik zorluklarla gayret etmek için yatırımcılar inançlı liman varlığına akın etti. Tanıdık geliyor mu? Ünlü analist Peter Brandt’ta kısa müddet evvel bu bahse dikkat çekti. Peter Brandt, kripto yatırımcılarını tıpkı şeyin teorik olarak Bitcoin’e de olabileceği konusunda uyardı. Teoride bu hakikat olsa da Tony Spilotro’ya nazaran, işler o vakitler olduğundan çok farklı.

Tony Spilotro: Bir Yönetici Buyruğu imkansız değil, lakin güç üzere görünüyor

O vakitler Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, ademi merkeziyetçilik ve internet sayesinde, vatandaşları üzerinde şu anda olduğundan çok daha fazla denetime sahipti. Tony Spilotro’ya nazaran, ferdi servet bugün çok farklı ve Bitcoin’deki tüm sermayeyi denetim eden servet, Büyük Buhran sırasında özel kişisel yatırımcılardan çok daha fazla kelam sahibidir.

Elbetteki analiste nazaran, bu durum BTC’nin altın’a emsal bir senaryo ile karşılaşmasını imkansız kılmıyor. Lakin analiste öre, BTC global olarak gelişirken ABD vatandaşları için bunu büsbütün yasaklamak, sadece ülkenin ekonomik büyümesini kısıtlamaya hizmet edecektir. Ayrıyeten Tony Spilotro’ya nazaran, Bitcoin’in en değerli faydası, fizikî bir formdan mahrum olduğu için, müsadere istekli olmalı ya da öbür türlü imkansız olacaktır. Tony Spilotro’ya nazaran, bu büyüklükte bir Yönetici Buyruğu imkansız değil, lakin güç üzere görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance