Bitcoin’de Güçlü “Dipten Satın Al” Sinyali 5 Ay Sonra Birinci Kere Yandı! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  488629,331
  % 0,01
 • ETHEREUM/TL
  17538.92
  % 0,61
 • RIPPLE/TL
  11
  % 8,53
 • BITCOIN CASH/TL
  5513.93,685
  % 1,27
 • LITECOIN/TL
  2031.99
  % 4,30
 • COSMOS/TL
  178.18
  % 4,36
 • CARDANO/TL
  10.27
  % 3,99
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,25

Bitcoin’de Güçlü “Dipten Satın Al” Sinyali 5 Ay Sonra Birinci Kere Yandı!

Bitcoin’de Güçlü “Dipten Satın Al” Sinyali 5 Ay Sonra Birinci Kere Yandı!

Bitcoin (BTC) fiyatı, bu hafta üçüncü defa 44.000-45.000 dolarlık takviye düzeyine düştü.

BTC/USD çifti, kayıpların bir kısmını geri kazanmadan evvel Bitstamp’te 44.000 doların altına indi. Yazım sırasında, 45.000 doların üzerinden süreç görüyor.

SOPR ve fonlama oranları

Kimi analistler, fiyattaki son düşüşün gerisindeki neden olarak madencilerin satışlarındaki artışa dikkat çekti.

Bu temel dayanak düzeyinin üçüncü kere test edilmesi, boğalar için olumlu bir duruma işaret edebilir. Data tahlili kaynağı Glassnode, günlük Bitcoin Harcanan Çıktı Kâr Oranının (SOPR) “tam bir sıfırlama” durumunda olduğunu belirtti.

SOPR, temel olarak, harcanan çıktıların süreç sırasında kârda mı yoksa ziyanda mı olduğunu gösterir. Bu temel metrik Eylül 2020’den bu yana birinci sefer negatife döndü. Yani yatırımcılar BTC’yi ortalama olarak hafif bir ziyanda hareket ettiriyorlar. Glassnode’a nazaran bu durum, kâr alımının azaldığını gösteriyor.

Analistler, “Dün, toplamda, 243 milyon dolarlık zincir üstü net ziyan gördük. Bu, Nisan 2020’den bu yana en düşük günlük kıymet,” diye ekledi.

Bitcoin fonlama oranları. Kaynak: Bybt.com

Bu sırada, Decentrader’ın kurucu ortağı ve Golden Ratio (Altın Oran) çarpanı sisteminin yaratıcısı olan tanınan trader Philip Swift de SOPR’ın çökmesine dikkat çekti.

Bunun, geçen haftaki türev fonlama oranlarının sıfırlanmasıyla birlikte BTC fiyatı için potansiyel olarak yükseliş eğilimine işaret ettiğini düşünüyor. Zira, bu tıp olaylar daha evvel yeni yükseliş trendlerinin başlangıcıyla birebir vakte denk gelmişti. Swift, şu tabirleri kullandı:

“SOPR artık sıfırlandı (grafikte yeşil), yani şu anda satan cüzdanlar artık ziyanla satıyor. Bu, bir boğa piyasasında güçlü bir ‘düşüşten satın al’ sinyalidir. Bu, sıfırlanan türev fonlarının yanı sıra yükselişe işaret eder.”

BTC fiyatı vs. SOPR

SOPR yeşile en son 5 ay evvel, Bitcoin’in 10.000 dolar civarında süreç yaptığı sırada dönmüştü. O vakitler bu durum, BTC’nin yeni bir boğa piyasasını tetiklemesinde kıymetli bir engeldi. O vakitten beri fiyat beş kattan fazla artarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 58.000 dolara yükseldi.

Bununla birlikte piyasa, kripto para üniteleri ve genel olarak tüm piyasalar için tarihî olarak düşüş gösteren Mart ayına girerken; birçok trader da ihtiyatlı olmaya devam ediyor.

Swift, “Geleneksel piyasalarda itimat eksikliği nedeniyle Mart ayı yavaş geçebilir. Lakin genel olarak Bitcoin için ‘bullish’ hissediyorum ve önümüzdeki üç ay içinde değerli ölçüde daha yüksek bir paha bekliyorum,” dedi.

Bitcoin için 44.000-45.000 dolar izlenecek temel düzeyler olmaya devam ediyor

Bu sırada, Bitcoin traderları 44.000-45.000 dolar düzeyini yakından takip ediyor. örneğin Willy Woo, 45.000 dolar düzeyinin güçlü bir dayanak olduğunu ve bu düzeyin altında rastgele bir düşüşün gerçekleşmesi durumunda agresif bir formda satın alım beklediğini söylüyor.

dahası, zincir üstü tahlil firması Santiment’teki araştırmacılar, tüm kripto para piyasasının artık Bitcoin’in bu anahtar düzeyin üzerinde kalmasına bağlı olduğuna inanıyor:

“Şimdiye kadar kırmızı bir hafta sonu oldu. Altcoin’lerin gerçekleştirdiği tırmanışa kıyasla geri çekildiği için gözler Bitcoin’de. Kripto para ünitelerini izlerken bir gösterge olarak, zincir üstü aktivitenin yanı sıra, BTC için 44.000 dolarlık takviye düzeyini takip edin.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance