• BITCOIN
  240593,711
  % 1,76
 • ETHEREUM
  10473.23
  % 14,57
 • RIPPLE
  2.04
  % 1,53
 • BITCOIN CASH
  3293.85,495
  % 3,27
 • LITECOIN
  1050.44
  % 2,99
 • COSMOS
  61.39
  % -1,04
 • CARDANO
  2.65
  % 3,19
 • TETHER
  7.41
  % -0,05

Bitcoin veya Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Bitcoin veya Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Coin HaberArtık Kripto paralar hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi, öyle ki artık ülkeler kendi resmi Kripto parasını çıkarmak için çalışmalara başladı. Çalışmaların yanında Venezuela gibi kendi Kripto parasını kullanan ülkelerde bulunmaktadır. Bununla birlikte geçirdiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankasından da Kripto para açıklaması geldi, Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu. Bunun dışında Çin’de kendi Kripto parası üzerine çalışmalar yapıyor, hatta Çin bu konuda oldukça iddialı açıklamalar yaptı. Çin Merkez Bankası “İlerde herkes Çin’in Kripto parasını kullanacak.” şeklinde açıklamaya yer verdi. Durum böyle olunca; fırsatçılar her yerde olduğu gibi burada da insanları kandırmak için çeşitli yollarla başvuruyor. Özellikle son dönemlerde Kripto para sektörüne yeni yeni yatırımcılar geliyor, gelen bu yatırımcı sektörü bilmiyorsa dolandırıcılık kurbanı olabilir. İşte ilerde nedenle yazımızda daha önce yatırım yapmamış olan kişilere, Bitcoin veya Kripto para yatırımı yapmadan önce dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bitcoin ve Kripto para Yatırımı Yapmadan Önce Borsanın Güvenilir Olduğundan Emin Olun

Bitcoin ve Kripto para yatırımı yapmadan önce, yatırım yapacağınız, Kripto para borsası hakkında bilgi edinin. Çünkü Kripto para ekosisteminde karşı karşıya kalınan ilk dolandırıcılık yönetimi Kripto borsa tuzağıdır. Burada dolandırıcı olan kişi paravan bir borsa kurar, daha sonra yatırım yapan kişilerin paralarını ele geçirir. Bunun dışında yine Kripto para borsasında yüksek işlem ücreti veye çelik ücreti altında çok yüksek kesintiler yapabilir. O yüzden eğer borsa hakkında bilgi sahibi değilseniz önce borsayı araştırın, bunu yapmak için Google üzerinde araştırma yapmak yeterli olacaktır. Onun dışında borsanın CoinMarketCap ve Coingecko üzerinde listeli olup olmadığını kontrol etmeniz size fayda sağlar. Son olarak Kripto borsanın Sosyal Medya hesaplarıda size bu konuda yardımcı olabilir, size orada kullanıcı yorumları ve diğer işlemler ipucu sunar.

Bitcoin ve Kripto para Yatırımı Yapmadan Önce Varlığın Güvenilir Olduğundan Emin Olun

Eğer bir Kripto para ilk defa piyasa çıkacaksa yine dikkatli olmak gerekir, çünkü bazı Kripto paralar dolandırıcılık amaçlı piyasa sürülebilir. Burda amaç Kripto paraya yatırımcı çekmek ve daha sonra ortadan kaybolmaktır. Bunu anlamanın çeşitli yolları olsada size en basit olanlarını söylemek istiyoruz. İlk adımda Kripto paranın geliştirici ekibi hakkında araştırma yapın, varlığın internet sitesinde geliştirici ekip hakkında bilgi bulabilirsiniz. Onun dışında varlığı destekleyen borsalara bakın, ayrıca internet sitesinin ne kadar özenli hazırlandığını kontrol edin. Özensiz bir site güven vermemeli. Varlık hakkında internet üzerinde araştırma yapın, hakkında olumsuz bir şey varsa karşınıza çıkacaktır. Son olarak varlığın kaç cüzdan içinde saklandığını kontrol edin, tek bir cüzdan içinde saklanan varlıklar sakıncalı olabilir. Son olarak CoinMarketCap ve Coingecko üzerinden varlığın piyasa değeri, günlük işlem hacmini kontrol edin. İşlem hacmi 1000-2000₺ gibi düşük rakamlarsa yatırım yapmamak daha sağlıklı olur.

Not: Hakkında bilgi verilmesini istediğiniz konuları bizlere yorumlar veya Sosyal medya hesapları üzerinden iletebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter ve Telegram Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.