Bitcoin Vadeli Süreçlerde Açık Durum Devasa Sayılara Ulaşırken Yükseliş Trendi Devam Ediyor - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  401580,536
  % -10,04
 • ETHEREUM/TL
  18057.14
  % -11,06
 • RIPPLE/TL
  8.61
  % -19,61
 • BITCOIN CASH/TL
  6359.45,555
  % -15,40
 • LITECOIN/TL
  1893.75
  % -13,39
 • COSMOS/TL
  146.53
  % -10,25
 • CARDANO/TL
  8.49
  % -15,02
 • TETHER/TL
  8.33
  % 0,51

Bitcoin Vadeli Süreçlerde Açık Durum Devasa Sayılara Ulaşırken Yükseliş Trendi Devam Ediyor

Bitcoin Vadeli Süreçlerde Açık Durum Devasa Sayılara Ulaşırken Yükseliş Trendi Devam Ediyor

Bitcoin, temel takviye düzeylerini yine test etme yolunda olabilir. Lakin BTC vadeli süreçlerine ait 22,5 milyar dolarlık rekor açık durum, boğaların yükselişin devam etmesini beklediğini gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin (BTC) fiyatı Mart ayında %22,5 yükseldi. Lakin fiyat yükseldikçe kimi alıcılar türev datalarına nazaran çok kaldıraç kullanmaya başladı. Bu ortada, vadeli süreçlerin açık konumu 22,5 milyar dolara ulaştı. Bu durum yatırımcıların mevcut rallinin ne kadar sürdürülebilir olduğunu sorgulamasına neden oldu.

Bilhassa yükseliş piyasasında optimist olmak kaygı verici sayılamaz. Yeniden de, alıcılar çok kaldıraç kullandığında tehlike işaretleri yükselir. Zira bu bir satış sırasında büyük likidasyonlara yol açabilir.

21 Şubat’ta 58.300 dolarla doruğa ulaştıktan sonra Bitcoin, sonraki hafta %26’lık bir düzeltmeyle karşılaştı. Bu hareket, 4,5 milyar dolar pahasındaki vadeli süreç mukavelelerinin likidite olmasına neden oldu.

13 Mart’ta BTC vadeli süreçlerindeki açık durum, aylık %39’luk bir artışı temsil eden rekor düzeye 22.5 milyar $’a ulaştı.

Piyasanın çok optimist olup olmadığını kıymetlendirmek için gözden geçirilmesi gereken birkaç türev metriği vardır. Biri vadeli süreç primi ve vadeli süreç mukavelesi fiyatları ile olağan spot piyasa ortasındaki fiyat farkını ölçer.

1 aylık vadeli süreçler ekseriyetle %12 ila %24 yıllık prim ile süreç görmelidir ve bu bir borç verme oranı olarak yorumlanmalıdır. Satıcılar uzlaşmayı erteleyerek daha yüksek bir fiyat talep ediyor ve bu da fiyat farkı yaratıyor.

Üstteki grafik, Bitcoin vadeli süreçlerinin temelinin, ekseriyetle sürdürülemez olan %60 ile tepeye çıktığını gösteriyor. % 35’in üzerindeki bir baz oran, alıcılardan çok kaldıraç oranına işaret ediyor ve büyük tasfiye ve müteakip piyasa çökmeleri için potansiyel yaratıyor.

BTC fiyatı 13 Mart’taki 60.000 $’lık tepeden düştükten sonra bu göstergenin nasıl düzeltildiğine dikkat edin. 21 Şubat’ta BTC tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 58.300 $’a ulaştı ve 48 saatten daha kısa bir müddette %22 düştü. Vadeli süreç baz oranı ise nötr olarak %16’ya ayarlandı.

% 24’ün üzerindeki bir temel düzey, kesinlikle kırılma öncesi bir ihtar değildir. Lakin vadeli kontratlı alıcılardan yüksek kaldıraç kullanım düzeylerini yansıtır. Bu çok itimat, piyasanın doruğundan %10 yahut daha fazla gerilemesi durumunda çoklukla daha büyük bir risk oluşturur.

Yatırımcıların bazen, bilhassa hafta sonları bir ralli sırasında kaldıraç oranlarını artırdıklarını, lakin daha sonra riski ayarlamak için temel varlık (spot Bitcoin) satın aldıklarını belirtmek gerekir.

61.750 $’a Geçiş Satıcıları Tasfiye Etmedi

Bitcoin fiyatının 65.000 $ ve üzerine çıkacağını tez edenler, Şubat ayından bu yana %71’lik ralli boyunca açık durumun arttığını bilmekten memnuniyet duyacaklar. Bu durum, short odaklı satıcıların büyük olasılıkla büsbütün hedge edildiğini ve tesirli bir biçimde bir olumsuzluk beklemek yerine vadeli süreç priminden yararlandığını göstermektedir.

Üstte açıklanan stratejiyi kullanarak, profesyonel yatırımcılar esasen nakit yaparlar ve destek varlığı satın almaktan ve birebir anda vadeli süreç kontratlarını satmaktan oluşan alım satımlar gerçekleştirirler.

Bu arbitraj konumları çoklukla tasfiye riski taşımaz. Bu nedenle, güçlü bir ralli sırasında açık durumdaki mevcut artış olumlu bir göstergedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance