Bitcoin Rallisi İçin Negatif Prim Ne Manaya Geliyor? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  498422,666
  % -2,13
 • ETHEREUM/TL
  19697.75
  % -2,88
 • RIPPLE/TL
  13.19
  % -9,10
 • BITCOIN CASH/TL
  8709.44,690
  % 25,50
 • LITECOIN/TL
  2490.38
  % 8,67
 • COSMOS/TL
  209.24
  % -4,93
 • CARDANO/TL
  11.46
  % -3,76
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

Bitcoin Rallisi İçin Negatif Prim Ne Manaya Geliyor?

Bitcoin Rallisi İçin Negatif Prim Ne Manaya Geliyor?

Bitcoin’e bağlı kurumlar ve kuruluşların etrafında gökyüzü biraz daha kararıyor. Grayscale, son birkaç aydır BTC ile büyük kurumsal iştirakin merkezi odak noktası oldu. Bilhassa Bitcoin Trust fonu süratli bir formda büyüdü.

21 Şubat’taki çöküşten evvel Bitcoin, 19 Şubat’ta bir düşüş kaydetmişti. Artık, son düşüşün akabinde, Grayscale’in primi, 1. haftadaki bir evvelki düşüşünün akabinde Şubat ayında tekrar negatif bir orana ulaştı.

Negatif Prim Piyasayı Nasıl Tesirler?

Grayscale premium kavramını anlamak çok kıymetlidir. Prim, mahallî varlık kıymeti yahut NAV ile pay yahut holdinglerin piyasa fiyatı ortasındaki farktır. NAV bedelinin taban fiyatından alım yapabilen yatırımcılar, yüksek karlılığını sürdürerek, birinci 6 aylık kilit devrinden sonra satmaya karar verdiklerinde primi kilitliyorlar.

Yatırımcıların 2. katmanı, açık piyasada GBTC payları satın alırken, yüksek primlerden de kar ederler. Fakat yalnızca GBTC payları için daha yüksek bir talep kelam konusu olursa gerçekleşiyor. Bu durumun gerçekleştiği bir vakit dilimi 2020’nin sonlarında idi.

Grayscale, idaresi altında Bitcoin biriktirmeye başladığında, prim Temmuz ortasında %6,87’den Aralık ortasında %25’e yükseldi. Talep yüksekti. Birçok kimse birikim çılgınlığının dolaylı olarak Bitcoin’in rallisini tetiklediğini düşünüyordu.

Lakin prim, Ocak-Şubat 2021 ortasında tükenmeye başladı.

Üstteki grafik, primin Grayscale’de bedel kaybetmeye başladıktan sonra birikimin de yavaşladığını gösteriyor. Bir yıldaki en büyük birikim 19 Ocak’ta gerçekleşti, fakat 21’inde büyük bir düzeltme oldu.

Yükseliş rallisi Şubat ayına kadar değerlemeyi 50.000 $’ın üzerine çıkardı.Ancak Grayscale primi yalnızca orta sıra satın almanın yanı sıra düşmeye devam etti.

İndirimli Bir Prim, Bitcoin Rallisini Maniler Mi?

Muhtemelen.

Akredite Yatırımcılar, prim indirimli bir oranda kalırsa ve Bitcoin sadece prim %10’un üzerinde olduğunda üst hakikat en büyük hareketi görürse Grayscale ile konumlarını güzelleştirme konusunda isteksiz olurlar.

Primlerdeki son düşüş, Grayscale’in birikim aktivitesini de sınırlayabilir. Bu durum Bitcoin’in gelecekteki rallisini durgunlaştırabilecek yahut engelleyebilecek bir tesir yaratabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance