Bitcoin Fiyatının Son Düşüşü Sonrası Hangi Dersler Alınmalı? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  498783,247
  % -1,93
 • ETHEREUM/TL
  19658.07
  % -3,30
 • RIPPLE/TL
  13.09
  % -10,00
 • BITCOIN CASH/TL
  8724.71,486
  % 24,64
 • LITECOIN/TL
  2484.62
  % 7,89
 • COSMOS/TL
  207.78
  % -5,84
 • CARDANO/TL
  11.43
  % -3,71
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

Bitcoin Fiyatının Son Düşüşü Sonrası Hangi Dersler Alınmalı?

Bitcoin Fiyatının Son Düşüşü Sonrası Hangi Dersler Alınmalı?

Bitcoin fiyatının 58.640 $’lık bir ATH’den düşüşünü nasıl anlamak gerekiyor. Kimi açıklamalar satış baskısındaki bir artış ve akabinde spot borsalarda kademeli satışlar ile ilgili. Lakin, bu kan banyosunda, bu olayı başlatan tetikleyicilerin aslında sayısı çok fazla.

Bunlar, gelecek için göz önünde bulundurulması gereken tetikleyicilerdir.

Bitcoin Fiyatında Düşüşün Art Planı

Şunu bir düşünün. Tanınan bir ölçüm olan BTC All Exchange Netflow (Tüm Borsalara Bitcoin Net Akışı), listelerde yükselen fiyatlara karşılık gelerek 37.000’e ulaştı. Burada, Olumlu Bitcoin Netflows, artan hacimde BTC girişi manasına geliyordu. Düzeltmeden çabucak evvel 37.000’den fazla BTC en âlâ borsaları doldurdu. Girişler maden havuzlarından, özel cüzdanlardan ve soğuk cüzdanlardan geliyordu. Ayrıyeten, son 7-10 yıldır etkin olmayan HODLerlar Bitcoin’lerini borsalara getirdi.

BTC girişleri en son Ocak 2021’de bu kadar değerli ölçüde arttı. Birebir şeyi takiben kripto fiyatı 40.600 $’dan 34.000 $’a düştü. Aslında, Bitcoin net akışları, varlığın fiyatındaki düzeltmeleri geçmişte birkaç kere doğrulukla kestirim etmişti; Mart 2020 Kara Perşembe bu örneklerden biri.

Tüm bu durumlarda, metriğin bulguları göz gerisi edildi. Bu sefer de durum böyleydi.

Bitcoin girişlerinin yanı sıra, stablecoin girişleri, ne olacağını öngören öbür bir ölçümdü. Borsalara stablecoin girişi, BTC fiyatındaki artışla orantılı olarak arttı. Ayrıyeten, yeni Tether adreslerinin sayısı, geçtiğimiz günlerde yeni bir ATH’ye ulaştı. Ayrıyeten evvelki ATH, Şubat ayının birinci haftasında idi.

Daha fazla USDT adresi, borsaları tespit etmek için Bitcoin de dahil olmak üzere daha fazla sayıda kullanıcının fon etrafında hareket etmesiyle eşitlenebilir. Bu durum düşüş eğilimine katkıda bulunuyor.

Traderlar ortasında daha az tanınan olan farklı bir ölçüm, emtia spot endeksidir. Emtia spot endeksi ile Bitcoin ortasında az bilinen bir direkt korelasyon olsa da, yatırımcı iştahı her ikisinde de ortaktır.

En kıymetlisi, emtialar, petrolden mısıra kadar her şeye yatırımcı iştahının patlamasıyla neredeyse 8 yıl içinde en yüksek düzeylere geldi. Birebir şey, Bitcoin için yatırımcı iştahının da tepede olduğu bir vakitte geliyor.

Metrikler – sıfır olmayan adreslerin sayısı, spot borsalardaki ticaret hacmi ve türev borsalardaki açık pozisyon- emtialara misal formda yatırımcı iştahında direkt bir artış gösterdi. Çok açgözlülük bu sefer de düzeltmelere yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance