Bitcoin Fiyatındaki Son Düşüşe ABD Tahvil Getirileri Mi Sebep Oldu? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496975,653
  % -2,22
 • ETHEREUM/TL
  19646.32
  % -3,58
 • RIPPLE/TL
  12.91
  % -9,78
 • BITCOIN CASH/TL
  9232.11,218
  % 32,33
 • LITECOIN/TL
  2510.77
  % 7,98
 • COSMOS/TL
  208.6
  % -4,45
 • CARDANO/TL
  11.41
  % -3,44
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Bitcoin Fiyatındaki Son Düşüşe ABD Tahvil Getirileri mi Sebep Oldu?

Bitcoin Fiyatındaki Son Düşüşe ABD Tahvil Getirileri mi Sebep Oldu?

Bitcoin (BTC) 17 Mart’ta 55.000 doların altına düştü ve ABD devlet tahvil getirilerinde bir geri dönüş yaşandığına şahitlik edildi. Bir yıldan fazla bir müddettir en yüksek düzeye ulaştılar.

Bitcoin fiyatı sıkı bir halde aralıkta kalıyor

Cointelegraph’ta yer alan William Suberg haberine nazaran bilgiler, Pazar günü başlayan bir düşüş ile birleşerek Çarşamba günü BTC/USD’nin daha fazla aşağı taraflı baskı görüldüğünü gösterdi. Haftanın en düşük düzeylerini 53.000 dolara yaklaştırmamakla birlikte Bitstamp’teki 54.425 dolara hakikat düşüş, BTC’nin tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 61.700 dolara ulaştıktan sonra yaptığı düzeltmenin altını çiziyor.

Zayıflık, BTC performansında klasik bir halde düşüşe yol açan ABD tahvil getirilerindeki güçle birlikte geldi. Zincir üstü metrikler ise geniş güç gösterdi. Ayrıyeten türev piyasasındaki fonlama oranı da soğudu ve spot fiyat hareketinin ötesinde, yükseliş hissini körükledi.

Trader Scott Melker, YouTube görüntüsünde, “Bitcoin, öngörülebilir gelecekte yükselmeye devam edecek – bize açık bir halde kendini gösteren şeyi anlamamız için grafiklere yahut teknik tahlile gereksinimimiz yok,” yorumunda bulundu.

Ayrıyeten şunları ekledi:

“İnsanlar, merkez bankası davranışına ve sonsuz para basımına karşı bir muhafaza olarak Bitcoin satın almaya daha fazla yönelirken, tıpkı vakitte arz da süratle piyasadan çıkıyor.”

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, yatırımcı olarak optimistliğini şu sözler ile gösterdi:

“56.500 dolardan daha fazla BTC aldım. Hala bullish olup olmadığımı merak ediyorsanız…”

Yazım sırasında BTC/USD, hafif bir düşüş ile 55.000 dolar etrafından el değiştiriyor. Tanınan Twitter hesabı Rekt Capital, “BTC 55.000 doları kaybettiğinde daha fazla dezavantaj göreceğiz,” tabirlerini kullandı.

BTC/USD al ve sat durumu. Kaynak: Material Indicators

Uzun vadeli tahvil ikazları birleşiyor

Bu sırada, kurumsal iştirak konusunda, Bitcoin yatırım firması NYDIG’nin, potansiyel büyük hacimli kurumsal yatırımcılardan değerli duyurular getirmesi bekleniyordu. 10 Mart yayınlanan On The Brink podcast’inin bir kısmında şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Robby Gutmann, kurumsal sahnenin dönüşmek üzere olduğuna dair tüm kuşkuları ortadan kaldırdı:

“Sanırım -sanmıyorum, biliyorum- aşağı üst önümüzdeki haftadan başlayarak, bu firmalardan kimilerinden mevcut klâsik finansal ortamlarda Bitcoin benimsemesinde, Bitcoin kullanılabilirliğinde, Bitcoin eserlerinde ve hizmetlerinde giderek artan her yeni noktayı giderek işaretleyecek olan; oyunun kurallarını değiştiren kıymetli bir dönüm noktası göreceksiniz.”

Bu sırada, tahviller konusu birçok yüksek profilli kaynaktan ilgi gördü. Coinrot.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ray Dalio, yatırımcıları dolar cinsinden yatırımlardan uzak durmaları konusunda uyardı. Bunun üzerine MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’i savundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance