Bitcoin Fiyatı Yine 56.000 Doları Kırdı – İşte Artışın Sebebi - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  410943,532
  % -9,17
 • ETHEREUM/TL
  18509.64
  % -9,86
 • RIPPLE/TL
  8.86
  % -18,98
 • BITCOIN CASH/TL
  6434.24,149
  % -16,11
 • LITECOIN/TL
  1900.66
  % -13,55
 • COSMOS/TL
  147.59
  % -11,03
 • CARDANO/TL
  8.69
  % -14,03
 • TETHER/TL
  8.34
  % 0,41

Bitcoin Fiyatı Yine 56.000 Doları Kırdı – İşte Artışın Sebebi

Bitcoin Fiyatı Yine 56.000 Doları Kırdı – İşte Artışın Sebebi

Yeni yatırımcılar taban sırasında zayıf eller gösterdikçe Bitcoin’in fiyatı 50.000 $ aralığına geri döndü. Lakin Bitcoin sonrasında nihayet geri döndü ve yazının yazıldığı sırada yaklaşık 57.000 $’dan süreç yapmak için 50.000 $ pürüzünü pak bir formda aştı.

Bu sinyal, şu anda “Kanlı Pazartesi” olarak bilinen 22 Şubat’taki ani çöküşün akabinde tüm kripto piyasasının iki hafta boyunca gerilemesinin akabinde boğalar için çok gereksinim duyulan rahatlama sağlıyor.

Hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan kripto para piyasalarında artan talep ve itimada karşın piyasadaki düşüş devam ediyor üzere görünüyordu.

Z ve Y nesli tarafından sıklıkla kullanılan bir ticaret platformu olan Robinhood tarafından yayınlanan ve “Crypto Goes Mainstream” başlıklı bir blog yazısı, platformun sadece 2021’in birinci iki ayında 6 milyondan fazla yeni kripto kullanıcısı gördüğünden bahsetti. 2021’deki aylık kayıtların 2020 ortalamasının 15 katı olduğu göz önüne alındığında, bu, ferdi yatırımcıların kripto para ünitelerine yönelik algılarındaki değişimin bir göstergesi.

Piyasadaki düşüş Bitcoin’in (BTC) 28 Şubat’ta 43.700 $’a düşmesine neden oldu. Bu düzey 21 Şubat’ta ulaşılan tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 58.352 $’ın %25 altında bir düzey.

Bu dönüm noktalarının yalnızca yedi gün ortayla olduğunu düşünürsek, Fiyat dalgalanması, bilhassa 2021’in başlarında ve 2020’nin sonlarında boğa koşusu sırasında dalgayı kullanan tüm yeni kripto yatırımcıları için harika yüksek görünüyor.

Deneyimli yatırımcılar çoklukla bu cins fiyat düzeltmelerinin finansal piyasalarda, hatta borsada bile olduğu gerçeğinin farkındadır ve bu gerçeğe karşı ihtiyatlıdır. Yakın vakitte Tesla’nın %11,4’lük büyük bir fiyat düzeltmesinde olan şey de buydu. Yatırımcılar bu noktada son derece dikkatli olmaya devam ediyorlar.

Talep Artışına Karşın Fiyat Düştü

Bu tıp fiyat düzeltmeleri, Bitcoin örneğinde görüldüğü üzere, uzun boğa koşusu ve birkaç ay içinde bedel çarpımları olan finansal varlıklar için çoklukla doğaldır. Yatırımlarının gelecekte sunabileceği kıymet önerisi nedeniyle çoklukla uzun konumlarına sadık inanan kurumsal yatırımcılar, bu tıp fiyat düzeltmelerinin kıymetini çok güzel biliyorlar. Bununla birlikte, büyük kuruluşların bürokratik tabiatı nedeniyle, eninde sonunda yatırım yapmaları için ekseriyetle aşmaları gereken birkaç mani vardır.

OKEx kripto borsası CEO’su Jay Hao, boğa koşusunun erken kademesinde fiyat geri çekilmelerinin bekleneceğini söyledi. Birçok kamu kurumunun, idare heyeti üyelerine ek olarak yatırımcılara Bitcoin satın alımlarını gerekçelendirmesi gerekecek. Bu nedenle portföylerindeki tahsis yüzdesi için uygun durum tespiti ve gerekçelendirme yerinde olacaktır.

Kripto parayı bir bilançoya getirmek vakit alıcı bir süreç olabileceğinden, Hao, birtakım kurumların yüreğinin kırılabileceğini düşünüyor: “Birçok kişi hala 1 trilyon doların altındaki piyasa bedeliyle, bunun şimdi gereğince büyük bir varlık sınıfı olmadığını düşünüyor. “

Bu teoriyi desteklemek için, Jack Dorsey ve Michael Saylor üzere tesirli iş başkanlarının önderlik ettiği firmalardan gelen kurumsal yatırımlar var. Square, düşüşü satın alan birinci büyük kurumdu ve 23 Şubat’ta eline o vakitler yaklaşık 170 milyon dolar pahasında 3.318 Bitcoin ekledi. 2020’nin üçüncü çeyreğinde Square’in gelirinin %80’inden fazlasının Bitcoin’den geldiği düşünüldüğünde, bu atak çok kolay üzere görünüyor.

MicroStrategy CEO’su Saylor, 24 Şubat’ta firmanın o sırada yaklaşık 1 milyar dolar kıymetinde 19.452 Bitcoin daha satın aldığını duyurdu. Sonraki hafta, 1 Mart’ta, firmanın o sırada 15 milyon dolar bedelinde küçük bir ölçü 328 Bitcoin daha satın aldığını açıkladı. Bitcoin Hazineleri’nden alınan datalara nazaran, MicroStrategy şu anda yaklaşık 4,6 milyar dolar bedelinde toplam 91.064 BTC’ye sahip. Aslında bu, şirketin piyasa bedelinin %74’üdür. Hao ayrıyeten, bu türlü bir tahsisin öteki kurumlar için o kadar kolay olmayabileceğini belirtti:

“BNY Mellon üzere daha kurumsal saklama tahlillerinin geliştirildiğini görüyoruz, fakat bunlar yıl içinde daha sonra gelecek. Husus biraz vakit alır. Birçok kurum için Michael Saylor üzere basitçe BTC almaya karar vermek o kadar kolay değildir. Birçoğunun evvel şiddetli süreçlerden geçmesi gerekiyor ve bence bu duraklamanın kısmen nedeni bu. “

En dikkat cazibeli Bitcoin fiyat düzeltmesinin – “Kara Perşembe” olarak da bilinen 12 Mart 2020’de gerçekleştiğini düşünürsek, bu en son fiyat düşüşü varlığın döngüsel tabiatını yansıtabilir. Bir kripto para ünitesi türevleri borsası olan Bybit’te kripto türevlerinin eser araştırma ve geliştirmesinden sorumlu olan Shane Ai, “Tarihsel fiyat mevsimselliği Mart ayında Bitcoin’i desteklemiyor. Bunu bilen traderlar son derede dikkatli davranacaklardır” diyor.

Bu fiyat mevsimselliği, Crypto Fear & Greed Index’te (Korku ve Açgözlülük Endeksi) de besbellidir. Endekse nazaran “0” bedeli çok endişeyi, “100” ise çok açgözlülüğü tabir ediyor. Tarihi olarak, endeks Mart ayında yılın Mart öncesi düzeylerine kıyasla daha düşük düzeylere geriliyor.

Kanadalı Bitcoin ETF’leri ivme sağlıyor

Piyasadaki düşüşün ortasında, Kuzey Amerika’nın birinci iki Bitcoin borsasında süreç gören fonu yahut ETF’ler Kanada’da piyasaya sürüldü. Piyasa bir sakinlik içinde olsa da, bu iki ETF’nin de tanınan olduğu kanıtlandı. Birinci ETF, 18 Şubat’ta Purpose Investments’tan geldi. Kısa bir vakit diliminde, Purpose’un ETF’si 12.158 BTC’yi temsil eden 836 milyon dolarlık idare altındaki varlıkları biriktirdi.

Birinci lansmandan kısa bir mühlet sonra, Evolve Fund Group’un Bitcoin ETF’si, gerekli onayın alınmasının akabinde Kanada’da da başlatıldı. ETF’nin şu anda fonunda yaklaşık 65 milyon dolar kıymetinde Bitcoin var. Aslında, Evolve, Purpose’un süratli büyümesine rakip olmak için, Bitcoin ETF’sindeki idare fiyatını %1’den %0,75’e düşürerek Purpose ile bir fiyat savaşı başlattı. Şu anda, Evolve ETF’nin idare altındaki varlıkları, Purpose ETF’nin varlıklarının %10’undan daha azdır.

ETF’ler, tıpkı pay senetleri üzere bir borsada süreç gören bir varlık sepetidir. Bu durumda Bitcoin ETF’ler çoklukla kurumların, sağladıkları yüksek likidite ve daha sıkı spreadler nedeniyle belli varlıklara maruz kalmak için kullandıkları kanaldır. Bitcoin ETF’leri piyasadaki düşüşe karşın güzel performans gösteriyor, kurumların son düşüşü sağlıklı bir düzeltme ve daha düşük bir fiyata biraz daha fazla Bitcoin satın alma fırsatı olarak gördüklerinin bir öbür göstergesidir.

Yeni Yatırımcılar

2020’nin birinci çeyreğinde ve 2021’in birinci iki ayında artışa geçen kripto para üniteleri, kripto para piyasalarına birçok yeni yatırımcı getirdi. Lakin, pay senetleri, emtia ve tahviller üzere klâsik yatırımlara kıyasla sağladığı fevkalâde yüksek getiri nedeniyle yatırımcıların bir kısmı varlık sınıfına çekildi. Lakin bu yatırımcılar kripto para piyasasındaki volatiliteye alışkın değiller.

Bu nedenle, Coinbase’in çıkış bilgilerinde de görüldüğü üzere, fiyat 44.000 $’a ulaştığında BTC piyasasında büyük satışlar yaşandı. Hao, bu fenomeni şu formda açıkladı: “Birçok yeni yatırımcı dalgalanma nedeniyle şaşkına dönüyor ve süratli bir fiyat düzeltmesi geldiğinde çoklukla bu çeşit bir panik satışı görüyoruz. Ayrıyeten fiyat yükselirken ve düzelirken zayıf ellerin alandan sıyrıldığını görmeye devam edeceğiz.”

Bir öteki mümkünlük da, yeni yatırımcıların Bitcoin’lerinin bir kısmını kar karşılığında altcoinlere yatırım yapmak için satıyor olmaları olabilir. Bitcoin vadeli süreçlerinde günlük hacimlerde ve ilgili açık durumda yahut OI’de görüldüğü üzere, piyasa çapındaki satış, Bitcoin türev piyasalarında bile yüzünü gösterdi. Düşüş sırasında, Bitcoin vadeli süreç açık konumları, düşüşten çabucak evvel doruktan %20’den fazla geriledi.

Vadeli süreç piyasasının OI’si, piyasaya gelen para akışını ölçer. OI’de %20’lik bir düşüş, fiyat düşüşü nedeniyle piyasaya giren olumsuz duyguya işaret ediyor. Birebir vakitte, piyasanın tüm vakitlerin en yüksek piyasa bedeline, beklenenden çok daha süratli yükseldiğini belirtmek de kıymetlidir. Bu nedenle, geriye dönüp bakıldığında, sağlıklı bir düzeltmeyle bir geri çekilme beklenecekti.

Düşüşün nedeninin zayıf el satışından kaynaklanıp kaynaklanmadığı ya da yalnızca Şubat ayının başlarında tepeye ulaştıktan sonra piyasaların soğumasıyla birlikte sağlıklı bir fiyat düzeltmesinden kaynaklandığı üzere hususlar tartışılırken kurumların bu volatiliteden karlı çıktıkları ortaya çıktı. Düşüşü satın almalarına ve şu anda gerçek pahası olarak kabul edilenden daha düşük bir fiyattan daha fazla Bitcoin satın almalarına imkan sağladığından, kurumsal yatırımcılar fiyattaki düşüşü memnuniyetle karşıladılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance