Bitcoin Caiz Mi? Diyanet İşlerinden, Bitcoin'le Ilgili Açıklama - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  337737,143
  % -4,25
 • ETHEREUM/TL
  10782.17
  % -5,73
 • RIPPLE/TL
  3.14
  % -5,14
 • BITCOIN CASH/TL
  3525.76,342
  % -5,76
 • LITECOIN/TL
  1254.92
  % -1,21
 • COSMOS/TL
  127.09
  % -5,72
 • CARDANO/TL
  7.91
  % 7,71
 • TETHER/TL
  7.39
  % 3,46

Bitcoin Caiz mi? Diyanet İşlerinden, Bitcoin’le ilgili açıklama

Bitcoin Caiz mi? Diyanet İşlerinden, Bitcoin’le ilgili açıklama

İstanbul Müftülüğüne bağlı, dini mevzularda vatandaşların sorularını yanıtlayan “Alo Fetva” sınırına 2020 yılında 155 bin soru soruldu. Hatta geçen yıl estetik ameliyatlar ve dövme yaptırmanın kararı, evcil hayvanın kısırlaştırılması üzere hususların yanı sıra bitcoin alım ve satımı, borsa ve banka kredisi üzere iktisada dair sorular da yöneltildi. Salgın devrinde vatandaşların Alo Fetva’dan yardım aldığı bir öteki mevzu da COVID-19 oldu.

İstanbul Müftü Yardımcısı Halime Yıldız, ‘Alo Fetva” sınırının İstanbul’un 39 ilçesinde hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Alo Fetva çizgisinin hafta içi mesai saatleri içerisinde 5 gün hizmet verdiğini belirten Yıldız, “Pandemi nedeniyle çalışma saatlerinde değişkenlik oluyor. Bu kapsamda hafta içi 10.00 ile 16.00 saatleri arısında vaizlerimiz, din hizmetleri uzmanlarımız, fetva verme ehliyetine sahip işçimizle hizmet vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Diyanet İşlerinden, Bitcoin’le ilgili açıklaması

Pekala Bitcoin alım satı mı dinen caiz mi? Mevzuyla ilgili Diyanet de daha evvelden açıklama yapmış, bitcoin ve gibisi sanal paraların alım satımının dinen uygun olmadığını belirtmişti.

Diyanet’in internet sitesinde Din İşleri Yüksek Heyeti Başkanlığı’nın kripto paralarla ilgili şu açıklaması yer alıyor:

“Kullanıcılar ortasında değişim ya da değer ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara inanç veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada değerli olan konu, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim formunda, sürüm evrelerinde ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belirli bir kısmın haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance