Bitcoin (BTC) Ile Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat! Konutunuzu, Otomobilinizi Kaptırmayın! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  488535,277
  % -0,02
 • ETHEREUM/TL
  17552.54
  % 0,62
 • RIPPLE/TL
  11.15
  % 7,01
 • BITCOIN CASH/TL
  5557.35,303
  % 0,76
 • LITECOIN/TL
  2048.02
  % 2,02
 • COSMOS/TL
  177.97
  % 3,49
 • CARDANO/TL
  10.31
  % 3,99
 • TETHER/TL
  8.16
  % 0,17

Bitcoin (BTC) ile Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat! Konutunuzu, Otomobilinizi Kaptırmayın!

Bitcoin (BTC), son vakitlerde yaşadığı yükseliş ivmesiyle birlikte daha çok insanın dikkatini çekmeye başladı. Kripto para piyasasına her geçen gün daha çok yatırımcı giriş yaparken bu durumdan yararlanmak için pusuda bekleyen dolandırıcılar da var. Uzmanlar bu nedenle bilhassa yeni yatırımcıları bu doladırıcılık çeşitlerine karşı dikkatli olmaya davet ediyor.

Bahisle alakalı DHA’ya açıklamalarda bulunan Blockhain Teknolojileri Uzmanı Dr. Bora Erdamar, insanların kar elde etme dürtüsüyle risk iştahlarının da arttığını lisana getirdi. Erdamar, şu tabirleri kullandı:

“Kazanç elde etmek isteyenlerin risk iştahı arttı. Makûs niyetli şahıslar, dolandırıcılık için halkın ilgisini berbata kullanıyor. Dünyada ve Türkiye’de itimat oluşturmuş borsalar üzerinden süreç yapın. Bankadan kredi çekip konutu ve arabayı satıp kripto para almak yeterli değildir, sonu sonu hüsranla bitebilir.”

Bahçeşehir Üniversitesinden (BAU) BlockhainIST Merkezi Yöneticisi Öğr. Üyesi Dr. Bora Erdamar, kripto paralara yatırım yaparak kısa yoldan varlıklı olmak hayalleri kuran yatırımcıları yaşanabilecek dolandırıcılıklara karşı uyardı. Erdamar, konuşmasının devamında şu sözleri kullandı:

“Bitcoin merkeziyetsizdir, işvereni yoktur. Kısa yoldan varlıklı olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bitcoin’in çok yeni ve riskli bir yatırım aracı olduğunu bilmek gerekiyor. Riskli bir yatırımın yalnızca yüksek getiri değil yüksek kayıp potansiyeli taşıdığının da altını çizmeliyiz.”

Erdamar: Diğerlerinin Söylediklerine Kanmayın

Erdamar, kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyenleri uyarmaya devam ederek, şunları söyledi:

“Risk iştahı arttı. Bunu kurumlarda da görüyoruz. Kıymetli yatırım kuruluşları da portföylerinde kripto paralara yer veriyor. Kripto para alımı, satımı için hem Türkiye’de hem de dünyada saygınlığı oluşmuş aşikâr başlı kripto para borsaları var, bu borsalar üzerinden süreç yapılmasını öneriyorum. Asla ve asla kişi olarak birilerinin bana şu kadar paranızı verin, sizin için şu kadar Bitcoin alırım, yüksek çıkarla size geri öderim üzere telaffuzlara kanmayın. Ne yazık ki kripto para ekosisteminde potansiyel yüksek olduğu için berbat niyetli şahısların dolandırıcılık için halkın ilgisini berbata kullandığını görüyoruz.”

Erdamar, kripto para teknolojisinin daha da yaygınlaşmasıyla bir arada halkın daha düzgün yatırımlar yapmasını sağlayacak projelerin de gelişeceğini ve bu sayede bir istikrar sağlanacağını tabir etti. Erdamar, bilgiyle desteklenen ilginin yüksek olmasının çok değerli olduğunu tabir etti.

Türkiye’de Kripto Paralarla İlgili Çalışma Kümesi Kuruldu

Erdamar, Türkiye’de kripto paralarla alakalı olarak bir çalışma kümesinin kurulduğunu öncelikle kripto paraların tarifinin yapılması gerektini söyledi. Erdamar, son olarak şu tabirleri kullandı:

“Kripto paralarının tarifinin yapılması gerekiyor. Emtia mı, menkul değer mi yoksa para olarak mı pahalandırılacak ya da apayrı bir kategoride mi ele alınacak bunun tartışmaları devam ediyor. Benim görüşüm, kripto paraların kendi içerisinde bile çok fazla çeşidinin olması nedeniyle başka farklı ele alınması lazım. Kripto paralar için tıpkı sepete konulup, toplu bir tarif yapılamaz. Kripto para ailesinin emtia yahut menkul değere indirgenmesi dertlere yol açacaktır. Mevzunun gerçek anlaşılması, farklı bir kategori yapılıp, o denli regülasyonların ilerlemesi en değerli adım olacaktır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance