• BITCOIN
  241377,222
  % 1,96
 • ETHEREUM
  10717.48
  % 16,85
 • RIPPLE
  2.05
  % 1,86
 • BITCOIN CASH
  3323.51,440
  % 3,67
 • LITECOIN
  1076.41
  % 5,44
 • COSMOS
  61.05
  % -2,09
 • CARDANO
  2.66
  % 4,15
 • TETHER
  7.42
  % -0,03

Bitcoin (BTC) Helal mi Yoksa Haram mı? – Bitcoin Caiz mi?

Bitcoin (BTC) Helal mi Yoksa Haram mı? – Bitcoin Caiz mi?

Bitcoin ve Kripto paraların her geçen gün kullanım alanı genişliyor, artık hemen hemen her sektöre Bitcoin ve Kripto paralar adete oluyor ve bir şekilde kullanıyor. Özellikle Bitcoin artık birçok firma ve sektör tarafından kullanıyor. Bitcoin’in kendine kullanım alanı bulduğu bazı sektörler Eğitim, Seyahat, Dijital Yayıncılık, Perakende, Girişim Sermayesi, Sosyal Medya, Emlak ve Fast Food Restoranları şeklinde ifade edilebilir, tabi bu sektörler dışında daha birçok sektörde kullanıldığını da ifade etmek gerekiyor. Hal böyle olunca Bitcoin (BTC) ile ilk karşılaşan ve yatırım yapmak isteyen kişilerin aklına ilk gelen sorulardan birisi “Bitcoin helal mi yoksa haram mı” oluyor. Bu gün birçok sektörde kullanılan Bitcoin Caiz mi sorusuna cevap arayacağız ve bu konu ile ilgili yapılan açıklamaları bir araya getireceğiz.

Bitcoin Helal mi Yoksa Haram mı?

Blossom Finance kurucusu J. Martin, yaptığı bir basın açıklaması sırasında insanların “Bitcoin helal mi? yoksa haram mı?” diye sorular yönettiğini söyledi. Martin bu sorular için yapılacak en dürüst ve en doğru cevabın duruma ve kullanım alanına göre değişiklik göstereceği yönünde olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte Blossom Finance tarafından yayımlanan bir makalede “Bitcoin (BTC) için yaşanılan devletin yasakaladığı alanlar dışında helal olacağı ama yasakalanan alanlarda haram olacağı.” yazıyor.

Müftü Muhammed Abubakar, Bitcoin için yapılan çalışmada üç düzenleyici yargı yetkisi bulunduğunu şu şekilde dile getiriyor:

 • Bitcoin ve benzeri Kripto paraların kullanımın açıkça yasaklandığı ülkeler.
 • Bitcoin ve diğer Kripto paralar hakkında her hangi bir yasağın bulunmadığı veya yasal para ilan edildiği bölgeler.
 • Yasa ve yetkili mercilerin kripto para birimlerini finansal varlık veya alternatif bir para birimi olarak kabul ettikleri ve Kripto para biriminin kullanımına izi veren bölge ve ülkeler.

Müftü Abubakar, “Şeriat açısından bakıldığı zaman ikinci ve üçüncü bölgelerde Bitcoin ve benzeri kripto paralar helaldir. Yalnız kişisel servetin korunması Şeriat’ın temel ilkeleri arasında yer alır, bu yüzden BTC ve diğer kripto paralar kullanırken dikkat etmek gerekiyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Özetlemek gerekirse devletin izin vermiş olduğu sektör, alanlarda ve kişinin servetini riske atmadığı durumlarda Bitcoin helal açıklaması yapılıyor. Bununla birlikte yasal para birimi olarak Kripto para kullanan ülkelerde yine Bitcoin ve benzeri Kripto paralar caizdir şeklinde açıklama yapılabilir, ülkenin yasal Kripto para birimine örnek vermek gerekirse Venezuela tarafından yakın zamanda piyasa sürülen ve ülkenin resmi kripto parası olan Petro Coin örnek verilebilir.

Bitcoin (BTC) Helal mi Yoksa Haram mı? - Bitcoin Caiz mi?

Bitcoin Helal mi Yoksa Haram mı Sorusuna Diyanet Açıklaması

Diyanet yapmış olduğu açıklamada Bitcoin caiz değildir dedi. Bitcoin helal mi yoksa haram mı soruna Diyanet tarafından şu açıklama yapıldı; “Kişiler arasında ticaret veya belli kıymet ölçüsü olarak kabul gören, kaynağı ve kullanımı itibariyle güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.”

Diyanet tarafından Bitcoin helal mi yoksa haram mı sorusuna verilen cevaba bakıldığı zaman önemli bir husus hasıl oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken söz konusu paranın üretim ve piyasa sürüm aşamasında büyük bir belirsizlik içermemesi, bununla birlikte bir kimsenin haksız ve sebepsiz bir şekilde zengin olmamasıdır. Ayrıca yukarıda yer alan açıklamayı tüm Kripto paralara genellemek yanlış olur, tüm Kripto paralar için ayrı ayrı düşünmek gerekir.

Kripto paraların haram olduğu alanlar; Ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski yüksek olan, üretim ve piyasa sürüm aşamasında büyük bir belirsizlik içeren, kişi veya kişileri haksız ve sebepsiz yere zengin eden Kripto paraların kullanımı haramdır. Buna örnek olarak Ponzi düzeni ve saadet zincirini verebiliriz, bu tür projelerde genelde sistemin en tepesinde bulunan kişi haksız ve sebepsiz yere zengin olur, bununla birlikte sisteme sonradan dahil olan kişilerin serveti büyük bir tehlikeye girer. Ayrıca bu ve benzeri sistemlerde paranın kaynağı, miktarı bilinmez ve tüm para zincirin ve düzenin başında yer alan kişi veya kişilerin elinde bulunur.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse Bitcoin dijital çağın altını olarak görülüyor, bununla birlikte altında olduğu gibi söz konusu varlık tek bir kişinin kontrolu altıda değil. Yani Kripto paralarda bahsi geçen merkezsizlik ilkesi burada devreye giriyor ve bu varlığın bir kişinin yönetimi altında bulunmadığını ortaya koyuyor. Bunu okuyunca akıllara gelecek ilk soru ise “Bitcoin bir kişi tarafından üretildi nasıl merkezsiz?” olacaktır. Doğru Bitcoin bir kişi tarafından üretildi ama bu demek değil ki bir kişinin yönetimi altında. Bitcoin genel bir para ve değerini belirleyen kişiler ise yatırımcılar, insanların ilgi gösterdiği derecede değer kazanır veya kaybeder. Tıpkı Altın veya benzeri varlıklarda olduğu gibi Bitcoin içinde durum bu şekildedir. Bitcoin helal mi yoksa haram mı sorusuna verilebilecek cevaplar bu şekilde görünüyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram ve Facebook Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.