Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Ani Düşüşün Üç Sebebi - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  457619,203
  % -0,28
 • ETHEREUM/TL
  21928
  % 9,61
 • RIPPLE/TL
  11.13
  % -2,44
 • BITCOIN CASH/TL
  7972.05,162
  % 1,12
 • LITECOIN/TL
  2365
  % 5,96
 • COSMOS/TL
  176.98
  % 3,35
 • CARDANO/TL
  10.43
  % 1,33
 • TETHER/TL
  8.3
  % 1,43

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Ani Düşüşün Üç Sebebi

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Ani Düşüşün Üç Sebebi

15 Mart’ta yeni haftalık mum açıldığında Bitcoin (BTC) fiyatı dört saatten kısa bir müddette yaklaşık yüzde 6 düştü. Ünlü analist Joseph Young’a nazaran zayıflayan momentuma üç faktör katkıda bulundu. Yani yeni bir haftanın başlangıcı, yüksek fonlama oranları ve temel olarak piyasayı üst çeken stablecoin girişi.

Yeni haftalık mum ve geri çekilme

Analiste nazaran haftalık bir mum açıldığında Bitcoin tipik olarak büyük bir dalgalanma görür. Zira Pazartesi günkü eğilim Bitcoin’in haftanın geri kalanında nasıl performans göstereceğini belirleyebilir.

BTC/USD 1 günlük düzeyler. Kaynak: Tradingview.com, Rekt Capital

Son birkaç saat içinde, anonim trader “Rekt Capital”in de belirttiği üzere Bitcoin, çok genişletilmiş bir geri çekilme gördü. Sonuç olarak trader BTC’nin “geçici bir sıfırlama” görme sürecinde olabileceğini söyledi. Trader, şunları belirtti:

“BTC kırmızı bölgeye yanlışsız geri çekildi ve sınırın altına düştü. Günün bitmesine daha var, bu nedenle fiyat kendini düzeltebilir ve sınırı dayanağa dönüştürebilir. Teknik olarak BTC, dalgalı bir yine test sürecinde.”

Bitcoin 55.000 dolarlık alandan toparlanamazsa, trader, 46.700 dolarlık takviye düzeyine yönelik sert bir düzeltmenin mümkünlük haline geleceği konusunda uyardı.

Bitcoin vadeli süreçler piyasası

Josep Young’a nazaran Bitcoin’in fiyatı düşmeye başladığında BTC’nin vadeli süreçler piyasasında fonlama oranı büyük borsalarda %0.1’in üzerinde seyrediyordu. Bu, piyasanın ezici çoğunluğunun Bitcoin’de uzun konum açtığını yahut satın aldığını; bunun da piyasayı kalabalıklaştırdığını gösteriyor.

BTC uzun/kısa tasfiyeleri. Kaynak: Bybt.com

Bybt.com bilgilerine nazaran son 24 saat içinde 194.541 trader, 21 Şubat’tan beri görülen en yüksek kıymet olan 1.83 milyar dolarlık bir tasfiye ile karşılaştı. Bu tasfiye dalgası sonunda Bitcoin 57.000 doların altına indi. Bir öbür ünlü analist Michael van de Poppe, kilit bir takviye olarak bu seviyeyi tanımladı:

“Bitcoin, burada bu kritik seviyeyi zar güç tutuyor. Üst hakikat devam etmesi gerekiyor, aksi takdirde fiyat aralığa geri dönüyor.”

Büyük stablecoin girişleri

Düşüş gerçekleşmeden evvel, zincir üstü bilgi tahlili platformu CryptoQuant, Gemini’da büyük BTC birikimine işaret etti. Gemini, Coinbase ile birlikte ABD’nin önde gelen Bitcoin borsalarından biri olarak görülür. Çoklukla balinaların kullandığı borsa olarak bilinir.

Tüm borsalara giren ortalama BTC ölçüsü. Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, şunları söyledi:

“Bu 18.000 BTC depozitosu, kullanıcıların cüzdanı ile Gemini sıcak cüzdanı ortasındaki bir süreç olduğu için doğrudur. Tüm borsa girişleri ortalaması bu para yatırma nedeniyle fırladı. Uzun bir konumdaysanız çok kaldıraç kullanmayın.”

Young’a nazaran balinalardan gelen satış baskısına ek olarak borsalara stablecoin girişlerinin önderlik ettiği son BTC rallisi, bir diğer düşüş işaretiydi. Ki, rallinin ABD’de kurumlar yerine stablecoin’lerdeki kenara itilmiş sermaye tarafından katalize edildiğini kaydetti:

“Coinbase Premium endeksi, BTC fiyatı 20.000, 30.000, 40.000 ve 50.000 doları kırdığında her vakit değerli ölçüde yüksekti. Fiyat 60.000’i aştığında kıymetli ölçüde olumsuzdu. Bu 60.000 boğa koşusu ABD kurumları tarafından yönlendirilmiyor, hepsi stablecoin’lerden geldi.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance