Binance Smart Chain’de Dolandırıcılık Alarmı! 31 Milyon Dolar Kayıp - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  453988,649
  % -1,44
 • ETHEREUM/TL
  21797
  % 8,59
 • RIPPLE/TL
  11.07
  % -3,60
 • BITCOIN CASH/TL
  7936.46,663
  % 0,04
 • LITECOIN/TL
  2352.93
  % 4,85
 • COSMOS/TL
  175.88
  % 1,77
 • CARDANO/TL
  10.45
  % 1,19
 • TETHER/TL
  8.3
  % 1,43

Binance Smart Chain’de Dolandırıcılık Alarmı! 31 Milyon Dolar Kayıp

Binance Smart Chain’de Dolandırıcılık Alarmı! 31 Milyon Dolar Kayıp

Merkezi olmayan bir finans (DeFi) projesi olan Meerkat Finance, bir hack nedeniyle 31 milyon dolarlık kripto varlığının boşaltıldığını söyledi. Fakat, zincir üzerindeki bilgiler, bunun bu kadar kolay olmayabileceğini gösteriyor.

Binance Smart Chain üzerinde çalışan ve yalnızca bir gün evvel piyasaya sürülen bir “yield farming”, yani “getiri çiftliği” havuzu olan Meerkat Finance’in ardındaki grup Perşembe günü, TSİ 12:00 civarında Telegram kanalında akıllı mukavele kasasının ele geçirildiğini sav etti.

Proje daha sonra yaklaşık 13 milyon BUSD ve 73.000 BNB’nin çekilmesiyle atağa uğradı. Bu token’ların pahası şu an 31 milyon dolar. Fonlar ayrıyeten birden fazla yeni blockchain adresine aktarıldı.

The Block’ta yer alan habere nazaran zincir üzerindeki datalar, kelamda bilgisayar korsanlarının, Meerkat’in orjinal Meerkat dağıtıcısının hesabını kullanarak projenin akıllı kontratını değiştirerek fonları tükettiğini gösteriyor.

DeFi projesinin saldırısının ardında aslında kendileri mi var?

Bu durum, ya Meerkat konuşlandırıcısının özel anahtarının ele geçirildiğini ya da bunun proje tarafından gerçekleştirilen bir şey olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten, dikkatleri üzerine çeken bir durum da Meerkat’in web sitesinin kaldırılmış olması. Birebir vakitte Meerkat Finance’in Twitter hesabı da silindi.

Haber kaynağına nazaran bir Binance temsilcisi, borsanın resmi Çin Telegram kanalında, Meerkat projesinin anormalliğini fark ettiklerini, inceleme firmaları Certik, PeckShield ve Slowmist ile birlikte çalıştıklarını belirtti.

Temsilci ayrıyeten meseleleri bildirmek ve gelişmeden haberdar olmaları için “Meerkat Finance rug pull” kurbanları için bir ilişki ekledi.

“Rug pull” isimli dolandırıcılık cinsinde yeni token’lar için Telegram kümeleri ve toplumsal medya hesapları ile heyecan ve ilgi yaratılır. Akabinde bu noktada, projenin gerisindeki makus niyetli şahıslar likidite havuzlarını boşaltır ve token sahiplerine bedelsiz bir kripto para dışında bir şey kalmaz.

Meerkat Finance’in BscScan sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance