Bank Of America’dan Bitcoin Yorumu: Kullanışsız, Volatil Ve Paha Deposu Olarak Başarısız - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  456532,479
  % -0,14
 • ETHEREUM/TL
  21905
  % 9,55
 • RIPPLE/TL
  11.15
  % -1,32
 • BITCOIN CASH/TL
  7980.95,431
  % 1,46
 • LITECOIN/TL
  2380.89
  % 7,09
 • COSMOS/TL
  177.42
  % 3,73
 • CARDANO/TL
  10.45
  % 1,52
 • TETHER/TL
  8.3
  % 1,43

Bank of America’dan Bitcoin Yorumu: Kullanışsız, Volatil ve Paha Deposu Olarak Başarısız

Bank of America’dan Bitcoin Yorumu: Kullanışsız, Volatil ve Paha Deposu Olarak Başarısız

Bank of America araştırmacıları, Bitcoin (BTC)’in çok volatilitesi ve pratik olmaması nedeniyle bir bedel deposu olarak hizmet edemeyeceğini savundu. Morgan Stanley ve JPMorgan daha BTC yanlısı bir yaklaşım sergilerken bir öteki dev ABD finans kurumu olan Bank of America, varlığa yönelik eleştirel bir rapor yayınladı. Raporda, Bitcoin’in pratik olmadığını söylediler, varlığı son derece volatil olarak isimlendirdiler ve bedel deposu durumunu sorguladılar.

BoA’den Bitcoin eleştirisi

Bank of America’nın Bitcoin raporuna nazaran kripto para ünitesi, son derece değişken yapısı da dahil olmak üzere çeşitli özelliklerle tenkit yağmuruna tutuldu. Araştırmacılar bu “olağanüstü” volatilitenin, kripto para ünitesini “bir servet deposu yahut ödeme düzeneği olarak kullanışsız” hale getirdiğini tez etti.

Ayrıyeten, varlığın bir kısmını satın alan spekülatörlerin, BTC’yi birkaç ay içerisinde 10.000 dolardan 60.000 dolara iten boğa koşusunun ardındaki tek güç olduğunu tez ettiler. Lakin öteki varlık sınıflarının, bir bedel deposu olarak BTC’den daha âlâ performans gösterdiğine inanıyorlar. Raporda şu tabirler geçiyor:

“Genel olarak emtialar ve hatta pay senetleri enflasyonla daha düzgün korelasyon sağladığından, Bitcoin’in bir enflasyon muhafazası olarak bilhassa çetin olmadığını görüyoruz.

Bu nedenle, Bitcoin tutmak için ana portföy argümanının çeşitlendirme, azalan volatilite yahut enflasyon muhafazası olmadığını; bilakis tam bir fiyat biçme olduğunu düşünüyoruz. Bu, sadece Bitcoin talebinin ileriye dönük olarak arzı geride bırakmasına bağlı olan bir faktör.”

BoA’in araştırmacıları ayrıyeten BTC’nin çevresel tesirine de değindi. Madencilik için çok fazla güç tüketimi gerektiren kripto para ünitesinin bir yılda Yunanistan kadar elektrik kullandığını kaydetti. Coinrot.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere bu durum Bill Gates tarafından da dezavantaj olarak vurgulanmıştı.

Merkeziyetsizlik

Bitcoin’in ana özelliklerinden birisi merkezi olmamasıdır. Bununla birlikte rapor, BTC’nin aslında merkezi olduğuna dikkat çekti.

Rapor, dolanımdaki tüm BTC’lerin %95’inin, tüm hesapların %2,4’üne ilişkin olduğunu söyledi. Bunun da “BTC’yi bir ödeme sistemi yahut bir yatırım aracı olarak kullanışsız kılan” bir durum olduğu belirtildi.

Dahası araştırmacılar, balinalar olarak bilinen büyük hesapların son birkaç ayda biriktirmeye devam ettiğini sav ettiler. Bununla birlikte bu, son vakitlerde tam bilakis işaret eden tahlil platformlarıyla çelişiyor.

10.000’den fazla token’lı cüzdanlar, datalara nazaran tüm zamnaların en düşük düzeyine ulaşmıştı.

Bununla birlikte BoA’in Bitcoin konusundaki olumsuz tavrı, öteki dev bankacılık tertiplerinin daha açık fikirli bir yaklaşım sergilediği vakitlerde geldi. JPMorgan, yakın vakitte kripto odaklı halka açık şirketler için bir teklif başlatma planını açıklarken Morgan Stanley, kurumsal müşterilerinin üç fon aracılığıyla BTC satın almasını sağlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance