Analistler Altın Yatırımcılarına Seslendi: Korkmayın! Bizi Bu Düzeyler Bekliyor - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  334341,258
  % 4,59
 • ETHEREUM/TL
  22957
  % 9,30
 • RIPPLE/TL
  6.16
  % 2,75
 • BITCOIN CASH/TL
  4591.09,137
  % 1,95
 • LITECOIN/TL
  1196.05
  % 3,18
 • COSMOS/TL
  108.56
  % 5,69
 • CARDANO/TL
  11.71
  % 3,55
 • TETHER/TL
  8.49
  % 0,71

Analistler Altın Yatırımcılarına Seslendi: Korkmayın! Bizi Bu Düzeyler Bekliyor

Analistler Altın Yatırımcılarına Seslendi: Korkmayın! Bizi Bu Düzeyler Bekliyor

Altın piyasası geri dönüyor üzere görünüyor ve fiyatlar 1.750 doların çabucak altında kritik direnci test ederken, yatırımcılar artık tahvil getirilerinin yükselmesinden korkmuyor. Kimi analistler de öngörüleri ile yatırımcılara getirilerden kormamaları gerektiğini belirtiyor.

Altın yatırımcıları artık tahvil getirilerinin yükselmesinden korkmuyor

Tahvil getirileri 13 ayın en yüksek düzeyi olan %1,7’nin üzerinde kalsa da altın fiyatları haftayı %1’lik artışla kapatıyor. Bu etkileyici bir muvaffakiyet, zira birçok yatırımcı, tahvil piyasası satışının pahalı metal için en büyük mahzur olduğunu belirtti. Çarşamba günü, ABD merkez bankasının çok gevşek para siyasetlerini değiştirmeden bırakmasının akabinde altın’ın neredeyse iki haftanın en yüksek düzeyini görmesiyle birlikte hassaslık değişti. 

Merkez bankası komitesi de en az 2024 yılına kadar faiz oranlarını yükseltmeyi düşünmediğinin sinyalini verdi. Federal Rezerv Lideri Jerome Powell, basın toplantısında aynı sabırlı duruşa işaret ederek, iktisat büsbütün iyileşene kadar hareket etmeyeceklerini birkaç kere belirtti. Elbette basın toplantısının en değişik kısmı, bahsetmediği şeydi, bilhassa de 10 yıllık tahvil getirilerindeki keskin yükseliş hakkındaki fikirleriydi. Genel olarak Federal Rezerv Lideri Jerome Powell, finansal şartların hayli uzlaşmacı olduğunu söyleyerek kaygıları reddetti. Federal Rezerv Lideri Jerome Powell, mevzuya yönelik şunları söyledi:

Piyasalardaki sistemsiz şartlar yahut amaçlarımıza ulaşmamızı tehdit eden finansal şartların daima olarak sıkılaşması beni endişelendiriyor. Para siyasetinin duruşunun yerinde kaldığını düşünüyoruz.

Chantelle Schieven: Yüzde 2 pazarlar için doğal bir ağrı eşiği

Tahvil getirileri konusundaki duruş, piyasanın yükselebileceği manasına gelse de birçok analist, FED faiz oranlarını yükseltmeye hazır olmadığı için bu duruşu sorgulamaya başlıyor. Birçok analist, tahvil getirilerinin %2’nin üzerinde bir hareketi sürdüremeyeceğini düşünmeye başlıyor. Analistlere nazaran, ya tahvil piyasası bir ölçü doğal short kaplama görecek ya da FD devreye girecek ve getirileri sınırlayacak. Murrenbeeld & Co araştırma lideri Chantelle Schieven, %2’nin pazarlar için doğal bir ağrı eşiğini temsil ettiğini söyledi. Chantelle Schieven hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Getiriler bundan daha fazla yükselirse, tüketicilerin başı kaygıda olacak. Bence %2’ye gerçek bir hareket daha görürsek, merkez bankaları piyasalara müdahele etmeye başlayacak.

Altın piyasasının nominal tahvil getirilerindeki artıştan korkmak zorunda kalmamasının bir öbür nedeni, ekonomik şartların güzelleşmesine doğal bir reaksiyon olmasıdır. COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinin ve hükümetin yakın vakitteki teşvik tedbirlerinin, değerli ve sağlam bir ekonomiyi ateşlemek için kıvılcım oluşturması bekleniyor. Federal Rezerv, ABD iktisadının bu yıl %6,5 oranında büyümesini bekliyor, bu nedenle tahvil getirilerinin biraz daha yükselmesi mantıklı.

Joe Foster: 3.000 dolara yükselmeden evvel 1.600 dolara düşeceğiz

Yükseliş duygusu güzelleşirken, herkes altın’ın yakın vadede yükseldiğini görmüyor.  VanEck Gold Strategy portföy yöneticisi Joe Foster, güçlü ekonomik büyümenin altın fiyatlarını 3.000 dolara yükseltmeden evvel ONS başına 1.600 dolara düşüreceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance
Malatya masaj Yalova masaj Sivas masaj Tokat masaj Kayseri masaj Trabzon masaj Aydın masaj Elazığ masaj Afyon masaj Kütahya masaj Ordu masaj Eskişehir masaj Gaziantep masaj