Analiste Nazaran Bitcoin Rallisi Daha Yeni Başlıyor: İşte Sebepleri - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  497721,509
  % -2,13
 • ETHEREUM/TL
  19899.31
  % -2,39
 • RIPPLE/TL
  12.71
  % -10,51
 • BITCOIN CASH/TL
  9092.29,427
  % 28,95
 • LITECOIN/TL
  2549.62
  % 10,64
 • COSMOS/TL
  208.91
  % -5,93
 • CARDANO/TL
  11.48
  % -3,56
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,18

Analiste Nazaran Bitcoin Rallisi Daha Yeni Başlıyor: İşte Sebepleri

Analiste Nazaran Bitcoin Rallisi Daha Yeni Başlıyor: İşte Sebepleri

Bitcoin (BTC) Binance’te tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 61.950 doları belirledikten bir gün sonra 60.000 doların altına indi. Bununla birlikte ünlü analist Joseph Young’a nazaran zincir üstü datalar, yükseliş trendinin yakın vadede devam edebileceğini gösteriyor.

Bitcoin için optimist bir kısa vadeli eğilimi işaret eden değerli bir metrik, borsalardaki stablecoin depozitolarının artması.

Yüksek fonlama oranları ve çok kalabalık bir piyasa, fiyatın geri çekilmesine neden olsa da; kenara itilmiş sermayenin kripto piyasasına girişi Bitcoin’in ivmesini daha da artırabilir.

Bitcoin neden 60.000 doların altına indi?

Bitcoin fiyat keşfine girdiğinde ve yeni bir rekor kırdığında, piyasaya olan ilgi doğal olarak yükselir. Analiste nazaran mevcut piyasada çok fazla likidite var, bu da balinaların (yüksek net pahalı yatırımcıların) konumlarından kâr elde etmeleri için ülkü bir periyoda girdiğini gösteriyor.

Bitcoin fonlama oranları. Kaynak: Bybt.com

Anonim bir trader ve teknik analist olan Filbfilb, yüksek vadeli piyasa fonlama oranlarının ve borsalardaki Bitcoin depozitolarının düşüşten evvel tespit edildiğini belirtti. Bitcoin vadeli süreçler piyasası, yatırımcıları piyasa istikrarına nazaran teşvik etmek için “fonlama” ismi verilen bir sistem kullanır.

Örneğin, Bitcoin vadeli süreç piyasasında daha fazla alıcı yahut uzun (long) mukavele sahibi varsa, kısa (short) satıcılar satmaya yahut kısa konum açmaya teşvik edilir. Bu olduğunda, fonlama oranı artar ve traderların BTC’de uzun konum açma durumunu kıymetli hale getirir.

Düşüşten evvel, BTC’nin vadeli süreç fonlama oranı, varsayılan %0,01’lik fonlama oranından beş ila on kat daha yüksek olan %0,05 ila %0,1 aralığında geziniyordu. Filbfilb şöyle açıkladı:

“Yüksek fonlama, büyük net BTC girişleri ve hafta sonu pump’ından sonra süreksiz BTC satışı. Sanırım beşerler bu sefer farklı olacağını düşünmüşlerdi.”

Borsalara giren yüksek ölçüde Bitcoin muhtemelen düşüşü tetikledi. Zira balinalar ekseriyetle satmayı düşündükleri BTC’lerini borsalara yatırıyor. Bu nedenle, ünlü analist Joseph Young’a nazaran balinalardan gelen satış baskısı ile yüksek vadeli fonlama oranının birleşimi, bugünkü geri çekilmenin ardındaki olası sebepti.

Stablecoin girişleri BTC rallisini nasıl daha da güçlendirebilir?

CryptoQuant datalarına nazaran rallideki sakinliğe karşın borsalara stablecoin girişi bir kere daha artıyor. Kripto piyasasında, treaderlar, banka hesaplarına para çekme yoluyla süreç yapmak yerine; ekseriyetle varlıklarını Tether (USDT) ve USDC üzere stablecoin’lere karşı korurlar. Tipik olarak, borsaların nakit para yatırma süreçleri için üç ila yedi günlük bir süreç müddeti vardır. Traderlar kripto para ünitesi piyasasına yine girmek istediklerinde, nakit parayı banka hesaplarından tekrar borsalara taşımaları zahmetli hale gelir.

BTC rezervi (mavi), stablecoin girişi (yeşil) ve BTC fiyatı (sarı). Kaynak: CryptoQuant

Bu nedenle stablecoin’ler tekrar borsalara akmaya başlaması, kenara atılmış sermayenin BTC’ye geri dönmeye çalıştığını gösteriyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, şunları söyledi:

“Borsalara çok sık stablecoin girişi süreçleri yapıldı. Her ETH bloğunda (15 saniye) 100-287 stablecoin yatırılıyordu. Kısa vadede BTC ve ETH’de daha fazla yükseliş göreceğimizi düşünüyorum.”

Young’a nazaran geçen hafta boyunca, Bitcoin rallisi sırasında eksik olan tek bileşen, stablecoin girişleriydi. Bitcoin, stablecoin girişlerinde gözle görülür bir artış olmadan yükseldiğinde, sürdürülemez bir yükseliş trendi ve kısa vadeli bir düzeltme mümkünlüğü artmış olabilir.

Analist Joseph Young’a nazaran kripto piyasasına geri dönen sermaye eğilimi devam ederse, bunun Bitcoin’in ivmesini daha da artırması ve daha geniş bir ralliye yol açması ihtimali yüksek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance