Altın’da Beşinci Düz Düşüş Bekleniyor! İşte 3 Uzmanın Altın Yorumları - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  498234,523
  % -1,98
 • ETHEREUM/TL
  19671.18
  % -3,15
 • RIPPLE/TL
  12.91
  % -10,37
 • BITCOIN CASH/TL
  9004.39,463
  % 28,97
 • LITECOIN/TL
  2485.69
  % 7,16
 • COSMOS/TL
  207.85
  % -4,80
 • CARDANO/TL
  11.43
  % -3,48
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

Altın’da Beşinci Düz Düşüş Bekleniyor! İşte 3 Uzmanın Altın Yorumları

Altın’da Beşinci Düz Düşüş Bekleniyor! İşte 3 Uzmanın Altın Yorumları

Geçtiğimiz haftanın sonlarında görülen oranların süratle yükselişini takiben gösterge ABD Hazine getirileri, bir defa daha yükseldi. Bu nedenle, altın son devirdeki düşüşünü atlayamadı ve artık beşinci defa düz düşüşe gerçek ilerliyor. Pekala altın neden düşüyor ve piyasa için muhtemel senaryolar nelerdir? İşte ünlü uzman ve analistlerden altın yorumları…

Altın, artık beşinci kere düz düşüşe yanlışsız ilerliyor

Spot altın fiyatları, Pazartesi günü seansın başlarında kar görmesine karşın, öğlenden sonra düşüşe başladı. Altın, ONS başına bugün sabah saatlerinden 1.708 dolara kadar geriledi. Bu ortada, 10 yıllık hazine tahvillerinin faiz oranı üç baz puan artarak faizsiz metalin cazibesini daha da azalttı. 30 yıllık tahvilin getirisi 8 baz puana kadar yükseldi.

İktisatların toparlanmasına yönelik beklentilerin tahvil getirilerini artırmasıyla pahalı metal, Şubat ayında dört yılın en büyük aylık düşüşü olan %6’dan fazla düştü. Hedge fonları ve başka büyük spekülatörler altın vadeli süreçlerinde yükseliş bahislerini ve opsiyonları Mayıs 2019’dan bu yana en düşük düzeye indirdiler. Metal takviyeli borsa yatırım fonlarındaki holdingler de düşüşe geçti.

Analistlerin altın yorumları: Altın fiyatları orta vadede yükselebilir!

Commerzbank AG analisti Carsten Fritsch, Bloomberg’e yazdığı bir notta, “Altın, ABD tahvil getirisi trendlerini çok yakından takip etmeye devam ediyor” dedi. Bununla birlikte, kimi analistler hala altın’ın cazibesinin enflasyona karşı bir tedbir olarak nihayetinde talebi desteklemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

StoneX analisti Rhona O’Connell, “Altın, artan inanç ve artan getiri kombinasyonuna, istenmeyen enflasyonist baskılardan daha fazla reaksiyon verdi” dedi. Rhona O’Connell’a nazaran, sarı metal hala “finansal sistemdeki muazzam likidite ölçüsü ve trilyonlarca dolarlık sermaye bir mesken ararken” orta vadeli rüzgarlara sahip.

Enflasyon yükseliyorsa, altın fiyatı neden hala düşüyor? Lobo Tiggre cevaplıyor

Altın, enflasyon beklentileri ile güçlü bir ilgi sergiliyor. Fakat asıl soru, enflasyon yükseliyorsa, altın fiyatı neden hala düşüyor? Ünlü uzman Lobo Tiggre bu mevzuyu yorumluyor. İşte Lobo Tiggre’nın altın yorumları:

Emtia fiyatlarına bakın. Bakır ve nikele bakın… Yılların en yüksek düzeyi. Fakat besin ve petrol üzere şeyler bile yükseliyor, lakin yiyeceklerle ilgili manşetler beni hakikaten etkileyebilecek tipten bir şey olarak çarpıcı… Yüksek bakır fiyatlarının Walmart’a daha yüksek fiyatlara dönüşmesi biraz vakit alabilir, lakin tahıllar artarsa, bu çok süratli bir biçimde daha yüksek besin fiyatlarına dönüşür. Gerçek faiz oranı yükseldiğinde altın baskı altına girme eğilimindedir. Beklentilere bakıyoruz… Gerçek kur, sen TÜFE’yi alıyorsun ve nominal oranı alıyorsun ve TÜFE’yi çıkarıyorsun. Nominal oran (enflasyon) beklentileriyle hareket ediyor, ancak şimdi hareket etmeyen TÜFE var. Yani matematiksel olarak, gerçek oranın şimdi olumlu bölgeye dönüşmediği, lakin daha az olumsuz olduğu ve taraf değişiminin değerli olduğu bir durum göreceksiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance