Altın Yatırımcıları Kısa Vadede Neler Beklemeli? Usta Analistler Açıklıyor - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  493339,458
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  17717.06
  % 2,02
 • RIPPLE/TL
  11.21
  % 8,39
 • BITCOIN CASH/TL
  5609.55,482
  % 2,18
 • LITECOIN/TL
  2067.36
  % 3,36
 • COSMOS/TL
  179.68
  % 4,28
 • CARDANO/TL
  10.32
  % 4,50
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,22

Altın Yatırımcıları Kısa Vadede Neler Beklemeli? Usta Analistler Açıklıyor

Altın Yatırımcıları Kısa Vadede Neler Beklemeli? Usta Analistler Açıklıyor

Uzmanlara nazaran, altın ayıları kış uykusundan uyandığı için bahar köşede olmalı. Fiyat, çizgisi 1.750 dolar/ONS düzeyinde tutamadığı için değerli metal için bir öbür sıkıntı hafta oldu. Daha fazla banka yıl için yükseliş iddialarını düşürmeye başladıkça, cansız fiyat hareketi piyasadaki hassaslığı etkiliyor. Commerzbank’taki kıymetli metal analistleri, altın fiyatlarının ONS başına 2.300 dolara değil de bu yıl sırf 2.000 dolara yükselebileceğini söyledi. Perşembe günü Goldman Sachs da altın kestirimini 2.300 dolardan 2.000 dolara düşürerek birebir şeyi yaptı. Pekala altın önümüzdeki haftalarda nasıl hareket edecek? İşte öngörüler…

Commerzbank ve Goldman Sachs altın iddialarını bu düzeylere düşürdü!

Her iki bankaya nazaran de altın’ın önündeki en büyük mani, tahvillerdeki kıymetli satışlar olmaya devam ediyor ve bu da tahvil getirilerini artırıyor. 10 yıllık tahvillerin getirisi yükselmeye devam ediyor, %1,6’nın üzerine çıkarak bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Getiriler hala nispeten düşükken, yalnızca altı ay evvel görülen %0,5’e kıyasla keskin bir halde daha yüksek. Piyasada beliren temel soru, Federal Rezerv’in tahvil getirilerinin ne kadar yükselmesine müsaade verebileceğidir? 

Ne yazık ki yatırımcılar, Kongre önünde tabir vermek üzere iki gün geçiren Federal Rezerv Lideri Jerome Powell’dan gerçek bir yanıt alamadılar. Jerome Powell, siyasetçilere belli karşılıklar verme konusunda epey zorlandı. Tahvil getirilerinden bahseden Jerome Powell, hükümetin ve merkez bankasının ekonomiyi destekleyen teşvik tedbirleri nedeniyle piyasanın daha sağlam ve tam bir ekonomik toparlanma içinde fiyatlandığını belirtti. Herhangi bir özel hareketten bahsetmek yerine Jerome Powell, merkez bankasının çok uzlaşmacı para siyasetlerini “bir süre” sürdüreceğini yineledi.

Michael Burry, enflasyonla ilgili bir ikazda bulunuyor!

Jerome Powell, tahvil getirilerinin yükselmesi konusunda çok az tasa göstermekle kalmadı, tıpkı vakitte enflasyon konusunda da epey kayıtsız kaldı. ABD’de herkes yenilenen ekonomik faaliyete odaklanırken, artan enflasyon tehdidini görmezden geliyorlar. Lakin, giderek daha fazla yatırımcı kendi kaygılarını lisana getiriyor. Şu anda Scion Asset Management’ı yöneten yatırımcı Michael Burry, Twitter üzerinden enflasyonla ilgili bir ihtarda bulundu:

ABD hükümeti, MMT-tinged siyasetleriyle enflasyonu davet ediyor. Tempolu Borç/GSYİH, M2 artarken perakende satışlar, PMI basamak V iyileşme… Çalışan ve tedarik zinciri maliyetleri süratle artarken talebi artırmak için trilyonlarca daha fazla teşvik ve yine açılış…

Axel Merk: Altın yatırımcıları yakın vadede çalkantılı sular görmeyi bekleyebilirler

Jerome Powell’ın sözünden evvel Michael Burry, Cumartesi günü üstteki tweeti attı. Sarı metal yeni yükseliş ivmesi bulmakta zorlansa da birtakım analistler, son fiyat hareketinin dirençli bir güç işareti olduğuna dikkat çekiyor. Tahvil getirileri bir yılın en yüksek düzeyinde, lakin altın Haziran ayının en düşük düzeylerinde dayanağı tutmayı başarıyor. Merk Investments lideri ve baş yatırım sorumlusu Axel Merk, mevzuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Altın’da bir izdiham görmememizin nedeni, birtakım insanların tahvil satışının abartıldığını yahut enflasyonun iddia edilenden daha fazla olacağını düşünmesidir.

Tahvil getirilerinin ne kadar yükselebileceğine gelince Axel Merk, satışın biraz abartıldığını düşündüğünü, fakat piyasadaki ivmenin getirileri %2’ye çekebileceğini söyledi. Axel Merk, hususa yönelik şu açıklamayı yaptı:

Hasebiyle altın yatırımcıları yakın vadede çalkantılı sular görmeyi bekleyebilirler. Fakat son bir şeye işaret etmek istiyorum. Bankalar yüksek altın fiyat gayelerini düşürmeye başlasa bile, uzun vadede değerli metal üzerinde yükselişe devam ediyorlar. Gerçek şu ki dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler finansal piyasalara muazzam likidite pompalamaya devam ediyor. Bunun uzun vadeli enflasyon baskılarını nasıl etkileyeceği hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance