Altın Yahut Bitcoin: Paranızı Nereye Park Edebilirsiniz? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  334171,582
  % 4,04
 • ETHEREUM/TL
  22928
  % 8,51
 • RIPPLE/TL
  6.19
  % 2,75
 • BITCOIN CASH/TL
  4559.06,630
  % 1,56
 • LITECOIN/TL
  1193.93
  % 2,56
 • COSMOS/TL
  108.87
  % 6,87
 • CARDANO/TL
  11.7
  % 3,13
 • TETHER/TL
  8.49
  % 1,32

Altın yahut Bitcoin: Paranızı Nereye Park Edebilirsiniz?

Altın yahut Bitcoin: Paranızı Nereye Park Edebilirsiniz?

Enflasyonla ilgili dehşet ve telaş bu ay piyasaya hakim oldu ve bu baş gösteren endişelerle yatırımcılar nakitlerini gerçek yere park etme konusunda kendilerini merak ve şaşkınlık içinde buldular. Kuşkusuz, Bitcoin, ABD dolarının satın alma gücündeki muhtemel bir düşüşten korunma aracı olarak yanlışsız yatırım seçeneğinden bahsederken önde gelen, bir araç olarak ortaya çıkmış görünüyor.

Fakat, Bitcoin’in oynaklığı kelam konusu iken ve tüm kripto piyasası çalkantılı vakitlerden geçerken, hakikat yatırım nasıl seçilir? Tarihî olarak, altın ve başka bedelli metaller, ABD’deki en yüksek enflasyon devirlerinden kimilerinde enflasyona karşı korunmanın bir yolu olarak lanse edildi. Bununla birlikte, daha yakın vakitlerde, yatırımcılar Bitcoin’e alternatif bir paha deposu olarak baktılar ve kıtlığının onu bir cins “dijital altın” yaptığını sav ettiler.

Altına karşı Bitcoin

“Bitcoin’e karşı altın” argümanının özüne dalmadan evvel, enflasyon tartışmasını anlayalım. Artık, ayın başında açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi bilgileri, enflasyonun 13 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını ve yıllık enflasyonun %5,4’e ulaştığını gösterdi. Bu sayı, ABD Merkez Bankası‘nın ekonomik olarak sağlıklı gördüğü %2’lik uzun vadeli maksadının çok üzerinde görünüyor.

Ayrıyeten, Fed Lideri Jerome Powell‘ın iddialarına nazaran bu yüksek enflasyonun süreksiz olup olmadığı tartışması, uzun vadeli bir senaryoya bakıldığında anlamsız görünüyor. Dahası, enflasyon ile 10 yıllık hazine faizi ortasındaki farka bakıldığında, tahvil sahiplerinin tahvillerinin satın alma gücünün enflasyonla birlikte erimesinin umurlarında olmadığı açıkça görülüyor.

Enflasyon ve tahvil faizleri ortasındaki bu yüksek farklılık ise farklı bir senaryo sunuyor. Ecoinometrics, yakın tarihli bir haber bülteninde, bu farklılıkla altın ve Bitcoin’e yatırım yapmanın uygun bir fikir üzere göründüğüne dikkat çekti. Bitcoin hakkında bültende şu sözler yer aldı:

Bitcoin’in kendisi, gerçek getiri ile bağlantısız olma eğilimindedir. Lakin yüksek enflasyonun yarattığı negatif bir gerçek getiri ortamı anlatı için güzeldir.

Enflasyonun oynadığı rol

Bülten, büsbütün gerçek getirideki değişikliklerle ilgili bir halde BTC ile altını karşılaştırarak, yılın başından bu yana çok olumsuz gerçek getiri bölgesine girdiğimize dikkat çekti. Bültene nazaran, şimdi büyük bir ralli görmedik. Altın için, gerçek getiri negatif bölgelere düştüğünde, altın büyük bir ralli ile bunu telafi etme eğilimindedir. Bununla birlikte, şu ana dek rastgele bir ralli olmamasıyla birlikte, parabolik bir hareket oluşum evresinde olabilir.

Altından Bitcoin’e kayış mı?

Üstteki eğilimi ve Bitcoin’in fiyatının esasen düşük olduğunu gören yatırımcılar, bir bedel deposu olarak altın yerine Bitcoin’e yatırım yapmaya karar verebilir. Ecoinometrics’in tahliline nazaran:

Şayet durum buysa, birinci sefer bir Bitcoin rallisi negatif gerçek getirilerle tetiklenir. Gerçekte, bu türlü bir hareket, altından Bitcoin’e bir transfer olarak görebileceğiniz için hala bir benimseme oyunu olarak nitelendirilebilir.

Bununla birlikte, Kriptokoin.com‘daki tahlillerde de gürüleceği üzere, BTC için hakim olan piyasa hassaslığının son derece düşüş eğiliminde olduğunu belirtmek de kıymetlidir. Lakin bu, bu pazardaki fırsatın yavaşlayabileceği yahut yok olabileceği manasına gelmez, aslında birçok analist bu çalkantılı vakitleri büyük satın alma fırsatları olarak sunarak öne çıktı.

aksaray mutlu son

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance
Malatya masaj Yalova masaj Sivas masaj Tokat masaj Kayseri masaj Trabzon masaj Aydın masaj Elazığ masaj Afyon masaj Kütahya masaj Ordu masaj Eskişehir masaj Gaziantep masaj