Altın Fiyatları Varsayımları: İşte Beklenen Ve İzlenecek Seviyeler! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  598860,322
  % -0,89
 • ETHEREUM/TL
  39238
  % 0,56
 • RIPPLE/TL
  10.49
  % -0,99
 • BITCOIN CASH/TL
  6019.62,362
  % 0,94
 • LITECOIN/TL
  1897.87
  % -1,81
 • COSMOS/TL
  327.55
  % -1,57
 • CARDANO/TL
  20.59
  % -0,43
 • TETHER/TL
  9.53
  % 2,25

Altın Fiyatları Varsayımları: İşte Beklenen ve İzlenecek Seviyeler!

Altın Fiyatları Varsayımları: İşte Beklenen ve İzlenecek Seviyeler!

Altın fiyatları, mütevazı gün içi kazanımları için gayret ederken, 11 Ağustos’tan bu yana en düşük düzeyinden hafif bir toparlanma teşebbüsünde bulundu. Piyasa analisti Haresh Menghani’ye nazaran, borca batmış China Evergrande Group’un akıbetiyle ilgili devam eden tasalar, yatırımcıların daha riskli olarak algılanan varlıklara yönelik iştahını yumuşattı. Bu, birtakım inançlı liman akışlarını bedelli metale yönlendiren kilit bir faktör olarak görülen pay senedi piyasalarındaki mütevazı bir geri çekilmeden açıkça görülüyor. Analist, bununla birlikte, faktörlerin bir ortaya gelmesinin altın fiyatları için art rüzgar üzere davrandığını ve manalı çıkarları sınırladığını, bunun yerine daha yüksek düzeylerde yeni satışlara yol açtığını belirtiyor. Piyasadaki son gelişmeleri ve altın fiyatları üzerindeki tesirlerini Haresh Menghani’nin tahlilleriyle birlikte Coinrot.com olarak sizler için derledik.

“FOMC üyelerinin planlanmış konuşmaları, altın için bir ölçü ivme sağlayabilir”

Analist Haresh Menghani’ye nazaran, Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) daha erken bir faiz artırımı atağı yapma beklentileriyle birlikte, momentum 1.757-58 dolar bölgesi yakınlarında tükendi. Çarşamba günü Fed, ekonomik ilerlemenin beklendiği üzere geniş çapta devam etmesi halinde varlık alımlarının suratındaki ılımlılığın yakında garanti edilebileceğini belirtti. Ayrıca, Fed’in beklenen nokta grafiği, 2022’de faiz oranlarını artırmaya yönelik artan bir eğilim gösterdi. Farklı bir gelişmede, BoE Perşembe günü, orta vadede enflasyon gayesini sürdürülebilir bir halde tutturmak için, kestirim devri boyunca ölçülü bir sıkılaştırmanın gerekli olabileceğini öne sürdü.

Haresh Menghani, Fed ve BoE tarafından siyaset sıkılaştırmasının mümkün zamanlamasının yine fiyatlandırılmasının, ülke tahvil getirilerindeki devam eden artıştan açıkça görüldüğünü belirtiyor ve bunun da boğaların getirisiz sarı metalin etrafında agresif süreçler yapmasını engellediğini söylüyor. Aslında, gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi Perşembe günü son ayların en büyük artışını kaydetti ve Temmuz ayından bu yana birinci sefer teknik olarak değerli %1,40 düzeyini kırdı. ABD tahvil getirileri Cuma günü daha da yükseldi ve ABD doları talebinin canlanmasına yardımcı oldu, bu da altın dahil dolar cinsinden emtialara olan talebi daha da zayıflattı. Analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatları artık 1.745-45 dolar bölgesinde günlük süreç aralığının alt hududuna çekildi ve arka arda üçüncü haftayı kırmızıda bitirme yolunda ilerlemeye devam ediyor. Piyasa iştirakçileri artık, Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere tesirli FOMC üyelerinin planlanmış konuşmalarını sabırsızlıkla bekliyor. Bu, ABD tahvil getirileri ile birlikte USD fiyat dinamiklerini etkileyebilir ve altın için bir ölçü ivme sağlayabilir. Traderlar, haftanın son gününde birtakım kısa vadeli fırsatlar elde etmek için daha geniş piyasa riski hassaslığından ipuçları alabilir.

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Haresh Menghani’ye nazaran, teknik açıdan bakıldığında, sonraki rastgele bir düşüşün 1.730-29 dolar yatay bölge yakınında bir ölçü takviye bulması beklenen. Analist, kimi satışların devamının, daha derin kayıplar için yer hazırlayacağını ve altını 1.700 dolarlık yuvarlak sayı işaretine geri çekeceğini belirtiyor ve şu düzeylere işaret ediyor:

Flip tarafında, 1.757-58 dolar bölgesindeki günlük dalgalanma dorukları, artık acil bir mani olarak hareket ediyor üzere görünüyor. Bunun üzerinde boğalar şu anda 1.771-72 dolar bölgesine yakın olan 200 saatlik bariyere meydan okumayı hedefleyebilir. Yalnızca ikincisinin ötesine geçen daima bir hareket, kısa vadeli olumsuz eğilimi ortadan kaldıracak ve pahalı metal için kısa vadede manalı bir değerleme hareketinin yolunu açacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance