5 Dev İsim: Hazırlanın! Altın Fiyatı Gelecek Hafta Bu Düzeyleri Görecek - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  481960,255
  % 0,98
 • ETHEREUM/TL
  17185.59
  % 1,35
 • RIPPLE/TL
  10.52
  % 20,97
 • BITCOIN CASH/TL
  5418.11,746
  % 3,70
 • LITECOIN/TL
  1981.76
  % 8,57
 • COSMOS/TL
  171.04
  % -1,45
 • CARDANO/TL
  9.89
  % 0,22
 • TETHER/TL
  8.13
  % -0,47

5 Dev İsim: Hazırlanın! Altın Fiyatı Gelecek Hafta Bu Düzeyleri Görecek

5 Dev İsim: Hazırlanın! Altın Fiyatı Gelecek Hafta Bu Düzeyleri Görecek

Altın fiyatı, piyasalar Şubat ayını tamamlarken, 2021’deki ikinci kayıp ayını kapatıyor. Analistler, değerli metalin kritik takviye düzeylerini test edebileceği konusunda ikazda bulunuyor.

Charlie Nedoss: Önümüzdeki hafta altın fiyatı için 1.700 doları test edebiliriz

Yıla 1.912 dolar civarında başladıktan sonra, değerli metal Cuma günü sekiz ayın en düşük düzeyi olan 1.714 dolara dokundu. Sonuç olarak altın, yılın başından bu yana yaklaşık 200 dolar düştü. Analistler Kitco News’e verdiği demeçte, altın fiyatı önümüzdeki hafta 1.725 dolar yahut 1.700 doları tutamazsa satışın bitmeyebileceğini belirtiyor. Yazım sırasında sarı metal, gün içinde %2,4 düşüşle 1.726 dolar düzeyinde süreç görüyor. LaSalle Futures Group üst seviye piyasa stratejisti Charlie Nedoss, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Altın son vakitlerin en düşük düzeylerini ve tüm haftalık ortalamaları kırdı. Önümüzdeki hafta 1.700 doları test edebiliriz.

Altın’ın ana aşağı taraflı tetikleyicisi, bir gecede bir yılın en yüksek düzeyi olan %1,6’ya ulaşan 10 yıllık ABD Hazine getirileri oldu.

Christopher Lewis: Altın 1.500 dolar düzeyine kadar düşebilir

Tanınan altın analisti Christopher Lewis de piyasaları yorumladı. Christopher Lewis’e nazaran, altın piyasaları geçtiğimiz süreç seansları sırasında bir ölçü kırıldı ve birkaç çekicin altına düştü. Bu noktada analiste nazaran, altın fiyatı parçalanmak üzere gibi görünüyor. Analist altın’ın 1.500 dolar düzeyine kadar düşebileceğini vurguluyor. Christopher Lewis mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

1.500 dolar, gereğince vakit verilen bir gaye olabilir. Lakin açıkçası oraya bir gecede varamayacağız. 

Peter Hug: Altın 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştü ve satışlar hızlandı

Kitco Metals global ticaret yöneticisi Peter Hug, Cuma günkü satışların, metalin 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşmesinin akabinde teknik satışları da hızlandırdığını söyledi. Peter Hug, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Şu anda, düşüşü hızlandıran bilgisayar satışı yapıyorsunuz. Geçen Cuma konuştuğumuzda, altın’ın üst istikamette hareket etmesini bekliyorduk. Lakin Pazartesi günü 1.817 dolara ulaştığımızda, 10 yıllık getiri %1.20 civarındaydı, artık %1.50’nin kuzeyinde.

Peter Hug: Yatırımcılar altın için makus olan nakde dönmeye başladı

Peter Hug, bu ilerlemenin başka ülkelerdeki getirilerdeki artışla karşılaştırıldığında ne kadar kıymetli olduğunu belirtti. Ayrıyeten Peter Hug, yatırımcıların da pay senetlerinden çıkmaya ve altın için makûs olan nakde dönmeye başladığını ekledi. Peter Hug, mevzuya yönelik şunları söyledi:

Avrupa oranlarının ve Japon oranlarının hala sıfırda olması manasında değerli. Ülkeler ortasındaki getirileri karşılaştırmanız gerekiyor. Bu nedenle doların şu anda bulunduğu yerden daha güçlü olmasını, artan getirilere dayalı olarak beklemelisiniz. Pay senedi piyasaları bağlamında, daha yüksek getiriler almaya başlıyorlar. Birtakım beşerler pay senedi piyasasından çıkıyor ve nakite geçiyor. Bu nedenle emtialarda da zayıflık var.

Bart Melek: Önümüzdeki hafta 1.660 dolar düzeyi çok büyük bir mümkünlük

TD Securities global strateji lideri Bart Melek, önümüzdeki hafta 1.660 dolar düzeyinin çok büyük bir mümkünlük olduğunu söyledi. Bart Melek, piyasaların daha optimist olduğunu belirterek, ilerlemenin teşvik edilmesine ve beklenenden daha süratli aşı uygulamasına işaret etti. 

Şu anda artan kaygı Bart Melek’e nazaran, enflasyonu hızlandıran ve getiri eğrisini dikleştiren teşvik edici paradır. Bart Melek’e nazaran, Federal Rezerv piyasaları beklenenden daha erken yükseltmeyeceğine ve hatta getiri eğrisi denetimine bakmayı düşünebileceği sinyalini verene kadar, dert devam edecek. Bart Melek hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu belirsizlik olduğu sürece, enflasyonun yükselmesine müsaade vereceklerini söyleyebilirler. Lakin eğri dikleştikçe altın, FED’in ultra gevşek siyasetine bağlı olmadığına dair bir tasaya sahip olacak. Bu yüzden altın’ın daha yükseğe sıçramadan evvel daha da düşmesine neden olabilir.

Bart Melek: Altın fiyatı ikinci çeyreğin başlarında yükselebilir

TD Securities global strateji lideri Bart Melek, altın fiyatlarının ikinci çeyreğin başlarında yükselebileceğini vurguluyor. Bart Melek hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Sonunda, bilhassa rekor seviyede borç ve pay senedi piyasası risksiz hassaslıkla altın’ı daha yeterli görmeliyiz. Yerleştiğimizde ve ABD iktisadının o kadar kusursuz olmadığı ortaya çıktığında, altın’ın toparlanması olacak. Piyasa bu fikre yaklaşacak ve altın yükselmeye başlayacak. Bunu ikinci çeyreğin başlangıcında görebiliriz.

Daniel Pavilonis: FED Lideri getirileri düşük tutacağını söylerse, altın yükselecek

Yatırımcılar FED’in enflasyonu düşük fiyatlandırdığından telaş duyduklarından, getiriler her arttığında pay senetleri azalmaya başlıyor. RJO Futures kıdemli emtia komitecisi Daniel Pavilonis, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yahut FED Lideri Jerome Powell ortaya çıkarsa ve hatta daha yüksek enflasyon beklentilerini ima ederse ve getirileri düşük tutacağını söylerse, altın yükselecek. Fakat FED’in rastgele bir cevap vermesinden evvel getirilerin %2’ye yükselmesi gerekebilir. Biden İdaresi, kolay para siyaseti, daha fazla teşvik ve güçlü bir pay senedi piyasası görmeye devam etmek istiyor. Ama ne kadar teşvik ederlerse, randıman de o kadar yükseliyor. Sorunu kabul etmeleri ve uyarıcıya devam etmeleri gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance